Найпоширеніші міфи про пошук роботи від Jooble: як упередження заважають знаходити перспективні вакансії?

    13

    Майже кожного дня ми чуємо, що неможливо знайти роботу в умовах економічної кризи, війни, дистанційно, з недостатньою кваліфікацією тощо. Подібні упередження є результатами невдалого досвіду та поспішних висновків шукачів. Часто вони створюють хибне уявлення про ринок праці, викликають сумніви про свою цінність та заважають досягненню цілей. У цій статті разом з експертами популярної платформи ua.jooble.org ми спростуємо їх популярні міфи про пошук роботи, щоб допомогти вам діяти впевнено та ефективно.

    Міф №1: Роботи під час війни немає, тож шукати марно

    Насправді повномасштабне вторгнення дійсно вплинуло на ринок праці у 2022 році, проте, вже за кілька місяців роботодавці та кандидати зуміли адаптуватися до нових реалій та продовжувати свою діяльність. Сьогодні ми навпаки бачимо «ринок шукача» – загальне число вакансій у багатьох напрямках перевищує кількість резюме фахівців. Особливо дефіцит кадрів відчувається у робочих спеціальностях, сфері обслуговування, будівництва, транспорту та логістики.

    Наприклад, на тільки сайті-агрегаторі вакансій Jooble протягом листопада розміщено понад 35 тис. нових вакансій. Близько 25% відсотків оголошень пропонують працевлаштування фахівцям без досвіду та випускникам ВНЗ. Віддалена робота пропонується у 15% вакансій.

    Міф №2: Доходи знаходяться на мінімальному рівні, гідних зарплат не знайти

    Протягом першого року війни деякі компанії дійсно скорочували заробітні плати співробітникам, через складнощі у розподілі бюджетів. Ситуацію змінив гострий дефіцит кваліфікованих кадрів та мобілізаційні заходи у 2024 році. Середні рівні доходів зросли на 20%, а нещодавнє опитування ЄБА демонструє, що третина українських компаній планують у 2025 році підвищення зарплат на 10-20%.

    Сьогодні істотно зростають доходи у сферах IT, транспорту, логістики, медицини, енергетики, будівництва, у виробництві та агросекторі. Також є галузі, які пропонують конкурентні заробітні плати спеціалістам без досвіду. Наприклад, у сегментах обслуговування, продажів, робочих спеціальностей можна заробляти від 20000 до 60000 грн на місяць.

    Міф №3: Роботодавці шукають тільки молодих та перспективних

    Стереотип про те, що молоді фахівці швидше адаптуються до інновацій та умов роботи є застарілим. На практиці старші кандидати мають багатший професійний досвід і знання галузі, активно вивчають нові інструменти та демонструють високу продуктивність. Особливо вік є значною перевагою у таких ситуаціях:

    • Пошук кандидатів на високі позиції – для керівних посад мають надзвичайне значення багатогранність досвіду, здатність приймати зважені рішення, розуміння їхніх наслідків та вміння виходити з різних проблемних ситуацій.
    • Потреба у менторах – для підвищення кваліфікації та професійної обізнаності своїх співробітників компанії все частіше шукають наставників, які забезпечуватимуть підтримку молодих колег.
    • Специфічна експертиза – якщо організація має вузький або унікальний профіль діяльності, досвід та глибокі знання є пріоритетом при відборі кандидатів.

    Сучасний ринок праці відкритий для всіх спеціалістів, які готові вчитися, розвиватися та адаптуватися до нових реалій. Досвід, відповідальність та якість роботи мають більшу вагу, ніж вік.

    Міф 4: Знайти роботу без досвіду неможливо

    Раніше роботодавці дійсно мали упереджене ставлення до кандидатів без досвіду. Натомість через кадровий голод зараз компанії частіше працевлаштовують фахівців з недостатньою кваліфікацією, пропонуючи їм безкоштовне навчання та стажування. Головне – мати бажання розвиватися, працювати над своїми помилками та відповідально ставитися до своїх обов’язків.

    Якщо ви тільки закінчили ВНЗ або знаходитеся на етапі перекваліфікації, крім важливих для посади навичок, також вказуйте у резюме будь-який більш-менш релевантний досвід. Наприклад, брав участь у проєкті A, відвідав тижневе стажування у компанії B, був волонтером на заході C тощо. Таким чином ви зробите себе більш конкурентним гравцем серед інших кандидатів без досвіду.

    Міф 5: Резюме має бути ідеальним, інакше мене не візьмуть на роботу

    Резюме дійсно має бути якісним, проте, не варто витрачати декілька діб на ідеалізацію дизайну, шрифтів та форматування, адже це воно є лише першим етапом відбору. Важливішою для рекрутерів є чіткість та релевантність інформації. Розбивайте інформацію на блоки, подавайте її у вигляді коротких речень та списків. Описуйте не тільки досвід, але й досягнення на попередніх місцях роботи. Також не забувайте адаптувати резюме відповідно до вимог вакансій.

    Міф №6: Якщо я не відповідаю всім критеріям, мені відмовлять

    Кожна вакансія містить «ідеальний» список вимог, яким має відповідати «ідеальний» кандидат. Насправді, якщо ви на 100% збігаєтеся зі вказаними критеріями, скоріш за все, ви є занадто кваліфікованими для цієї позиції. Більшість роботодавців готові взяти фахівця, який відповідає лише ключовим вимогам та має потенціал до навчання.

    Не бійтеся подавати резюме навіть коли ви задовольняєте критерії лише на 60-70%. У таких випадках додавайте до відгуку супровідний лист, у якому пояснюйте ваші мотивації обійняти посаду та які ваші навички, сильні сторони допоможуть розвитку компанії.