Японські вчені з Нагойського університету з’ясували, що пил із вільних від снігу та льоду районів Арктики може бути важливим фактором зміни клімату на Північному полюсі. Дослідження опубліковане в науковому журналі NPJ Climate and Atmospheric Science (NPJ CAS).
Згідно з поширеною думкою, вищі температури в Арктиці призводять до того, що хмари регіону накопичують більше рідких крапель і менше крижаних кристалів. Хмари стають товщими, довговічнішими та з більшою ймовірністю відбивають сонячне світло. Як наслідок, це має охолоджувати регіон улітку.
Проте нове дослідження показало, що в міру потепління Арктики збільшується кількість територій, вільних від снігу та льоду, що призводить до збільшення викидів пилу.
Пил сприяє утворенню крижаних кристалів у хмарах. Можливо, що більша кількість крижаних кристалів у хмарах робить хмари тоншими та коротшими, тим самим відбиваючи менше сонячного світла, що може нагрівати регіон улітку, зазначили дослідники.
Щоб оцінити вплив арктичного пилу на хмари регіону, вчені провели дослідження з використанням глобальної аерозольно-кліматичної моделі CAM-ATRAS. Спочатку фахівці розглянули зміни в кількості пилу, що викидається з поверхні суші Арктики за останні 40 років, між 1981 і 2020 роками. Моделювання показало, що викиди пилу збільшилися на 20% протягом цього періоду в міру потепління Арктики.
Це збільшення сприяє утворенню крижаних ядер у хмарах у нижній тропосфері, послаблюючи ефективність хмар щодо утримання більшої кількості рідких крапель і меншої кількості крижаних кристалів у міру потепління Арктики.
Підвищений рівень пилу сприяє утворенню кристалів льоду, на 30% переважаючи зниження утворення кристалів льоду через температурний зворотний зв’язок усього регіону щорічно. У літні місяці ефект збільшується до 70%.