У зразках з астероїда Рюгу виявили сполуки, необхідні для зародження життя на Землі

    50

    Відкритий у 1999 році навколоземний астероїд Рюгу діаметром 870 метрів становить величезний інтерес для вчених. 2014-го японське космічне агентство JAXA запустило до нього зонд «Хаябуса-2», який зібрав зразки ґрунту з поверхні та повернувся на Землю у 2020 році. Наразі міжнародна дослідницька група виявила у цих зразках унікальні сполуки, необхідні для зародження життя на нашій планеті.

    Рюгу обертається навколо Сонця і має витягнуту орбіту, через що в процесі руху перетинає траєкторії Марса та Землі. Вивчення цього небесного тіла дозволяє вченим зазирнути у ранні етапи формування Сонячної системи та краще зрозуміти процеси, що призвели до зародження земного життя.

    Нагадаємо, зразки астероїда Рюгу, доставлені на Землю, є сумішшю з дрібних зерен таких мінералів, як сапоніт і серпентин, і більших зерен, в яких переважають карбонати. Раніше у зразках виявили так звані соняшникові зерна — крихітні частинки мінералів, що виникли до формування нашої зіркової системи.

    Автори нового дослідження, опублікованого в журналі Nature Astronomy, описали унікальний клас мікроскопічних зерен, збагачених гідратованими сполуками амонію, магнію та фосфору. Це означає, що зерна утворилися далі за «сніговою лінією» — області Сонячної системи, де замерзають і конденсуються прості леткі сполуки (вода, аміак, метан, хлор та молекулярний азот). Якби зерна сформувалися ближче до Сонця, а не за орбітою Юпітера, всі леткі компоненти в них випарувалися б.

    Щоб уникнути забруднення зразків, команда помістила зерна у вакуумну герметичну камеру з вбудованим спектральним мікроскопом. Потім зразки перенесли на сапфірові підкладки та за допомогою високоточних методів аналізу, таких як рентгенівська спектрометрія, детально вивчили їх склад та структуру.

    Виявлені гідратовані сполуки фосфору, магнію та амонію свідчать про те, що подібні до Рюгу небесні тіла могли переносити на нашу планету необхідні для зародження життя матеріали із найвіддаленіших куточків Сонячної системи. Висновки авторів нового дослідження підтверджують раніше висунуті припущення щодо цього.

    Вчені зазначили, що проаналізовані зразки відрізняються високою розчинністю: це сприяє вивільненню фосфор- та азотовмісних іонів при взаємодії з водою. Цей процес міг значно полегшити формування складних органічних молекул у первинних водних резервуарах Землі.



    • інші новини