Вчені знайшли несподіване джерело темного кисню на дні океану

    700

    Міжнародна група дослідників із Шотландії, США та інших країн виявила, що металеві мінерали на дні океану здатні виробляти кисень. Відкриття кинуло виклик уявленням про те, що гідросферу Землі насичують киснем лише фотосинтетичні організми (водорості та фітопланктон). Дослідження опубліковане у науковому журналі Nature Geoscience (NatGeo).

    Газ, який виділяють глибинні породи, назвали «темним киснем», оскільки він з’являється без участі сонячного світла на глибині близько чотирьох кілометрів.

    За словами фахівців, кисень виробляють поліметалеві конкреції – природні мінеральні відкладення на морському дні. Вони містять кобальт, нікель, мідь, літій, марганець та інші цінні елементи.

    Вчені випадково зробили відкриття під час вивчення морського дна у зоні Кларіон-Кліппертон — гірського підводного хребта на північному сході моря. Коли датчики зафіксували появу кисню, команда спочатку передбачила, що обладнання дало збій. Однак вміст газу підтвердився в ході перевірок.

    У ході подальшого дослідження з’ясувалося, що кисень утворюється внаслідок електрохімічної реакції, яка відбувається при контакті іржі із солоною водою. Для розщеплення морської води достатньо напруги 1,5 вольта. Окремі конкреції можуть досягати напруги до 0,95 вольта. Об’єднуючись у кластери, вони виробляють досить потужний струм для розкладання навколишньої рідини на кисень та водень.

    Науковці зазначили, що відкритий природний механізм може бути критично важливим для насичення киснем глибин океану.