Вчені дізналися, що відбувається в організмі людини, якщо не їсти тиждень

    89

    Міжнародна група дослідників проаналізувала зміни, що відбуваються в організмі людини, якщо повністю виключити їжу протягом семи днів.

    Люди здатні обходитися без їжі досить тривалий час – ця еволюційна адаптація вироблялася тисячоліттями. І в давніх, і в сучасних суспільствах тривале голодування практикувалося по всьому світу з медичною метою для лікування таких, наприклад, захворювань, як епілепсія або ревматоїдний артрит.

    Сьогодні утримання від їжі частіше використовують для схуднення, ось тільки те, що відбувається при цьому з організмом, досі не цілком зрозуміло. Ясно одне – під час тривалого голодування організм перемикається на поглинання калорій із власних жирових запасів.

    Вчені з університетів Берлінського медичного (Німеччина), Орхуського, Копенгагенського (Данія), Норвезької школи спортивних наук, Університетської лікарні Осло (Норвегія) вирішили більше дізнатися про це питання та провели експеримент за участю 12 добровольців (п’ять із них були жінками, сім – чоловіками). Висновки вчених опубліковані в журналі Nature Metabolism.

    Учасники не їли сім днів — їм давали лише воду. Весь цей час за їх здоров’ям стежили ретельно, реєструючи зміни рівня приблизно трьох тисяч білків у їх крові. Аналізи на білки взяли в учасників також до і після голодування.

    Як і очікувалося, організм добровольців переключив джерела енергії з глюкози на внутрішні запаси протягом перших двох-трьох днів голодування. Цікаво, що протягом цього часу танула переважно м’язова маса учасників, а не жирові відкладення. Загальна ж втрата ваги за сім днів експерименту в середньому у всіх учасників склала 5,7 кілограма.

    При цьому вчені спостерігали, як у організмі добровольців відбуваються виразні зміни рівня білка приблизно після трьох днів голодування – тіло явно реагувало на стрес. До цього моменту жодних особливих змін в організмі учасників дослідники не спостерігали, тобто це сталося пізніше, ніж передбачалося.

    Загалом кожен третій із проаналізованих вченими білків у всіх піддослідних зазнав значних змін під час голодування у всіх основних органах. У тому числі вчені виявили, що голодування сприяло серйозним модифікаціям специфічного мозку білка позаклітинного матриксу тенасцина-R. Цей білок відіграє роль у зростанні нейритів, адгезії нервових клітин та модуляції функції натрієвих каналів, є складовою перинейрональних мереж.

    «Вперше ми змогли побачити, що відбувається на молекулярному рівні в організмі, коли люди відмовляються від їжі. Голодування, якщо воно проводиться безпечно, є ефективним засобом зниження ваги. Мало того, вважається, що популярне сьогодні інтервальне голодування не лише допомагає схуднути, а й приносить користь для здоров’я. Ми підтверджуємо, що голодування справді корисне, але цей ефект стає помітним лише після трьох днів повного обмеження надходження до організму будь-яких калорій», — розповіла один із авторів дослідження Клаудіа Лангенберг з Берлінського медичного університету.