Вчені Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA) повідомляють про виявлення потужних хвиль тепла на дні океану, які можуть бути лише малою частиною великої проблеми.
На відміну від раніше зареєстрованих “плям” (Blob), ці хвилі поширюються значно глибше і з більшою силою. Вони можуть спричинити різке нагрівання на океанічному дні – з потеплінням на поверхні або без нього.
Це потенційно може бути катастрофічним як для морських екосистем, так і, відповідно, для галузей, які від них залежать. Найпростіший приклад – рибальство, яке вже починає відчувати наслідки.
Сьогодні світові океани відповідають за поглинання близько 90% надлишкового тепла, що виділяється антропогенними викидами вуглецю. Тому вони нагріваються швидше, ніж повітря в середньому по планеті.
За останнє століття температура води збільшилася приблизно на 1,5°C, а хвилі тепла в морі лише за 10 років стали фіксувати на 50% частіше.
Стежити за нагріванням води біля поверхні досить просто, а ось постійний глибоководний моніторинг – це технічно складний процес. Лише недавно вчені почали отримувати достатню кількість відомостей, використовуючи «реаналіз» — метод, який включає використання будь-яких доступних даних спостережень і застосування комп’ютерних моделей для «заповнення прогалин» там, де інформація відсутня.
“Дослідники вивчають морські теплові хвилі на поверхні моря вже понад десять років, але ми вперше змогли по-справжньому поринути вглиб і оцінити, як ці екстремальні явища розгортаються на мілководді морського дна“, – повідомляє Діллон Амайя, науковий співробітник лабораторії фізичних наук NOAA.
Отримані дані стривожили вчених, оскільки такі різкі перепади температури вже почали змінювати екосистеми, змушуючи тварин міняти ареали проживання та знищуючи підводну флору. Так, за останні кілька років уздовж узбережжя Північної Америки знебарвилися коралові рифи і загинуло понад мільйон птахів. І це може лише початком тривожних природних змін.