Неподалік марсіанського екватора виявлено ознаки «молодого» льодовика

    163

    Дослідники з інституту SETI та Інституту Марса щодо даних з камери High-Resolution Imaging Experiment (HiRise), встановленої на орбітальному апараті Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), виявили на поверхні Марса шаруваті відкладення, що складаються зі світлих сульфатних солей. Їхня структура має тріщини та моренові смуги, що вказує на порівняно недавню присутність тут льодовика.

    Об’єкт розташований поблизу марсіанського екватора на 7 ° 33 ‘пд.ш., 93 ° 14’ з.д. За оцінками вчених, він має 6 км завдовжки, 4 км завширшки і товщину 1,7 км. Дослідники наголошують, що це ще не лід, а відкладення солей, що мають морфологічні характеристики льодовика. На поверхні льодовика, що колись існував тут, припускають вчені, утворилися сольові відкладення, які повторили його форму.

    Якщо припущення дослідників вірні, лід, що лежить на поверхні Марса міг з’явитися пізніше, ніж вважалося раніше, що матиме наслідки як загального розуміння заселеності планети, так подальших місій. У цьому регіоні існувала вулканічна активність, і на межі зіткнення вулканічних матеріалів з льодовиками, ймовірно, відбувалися хімічні реакції з виділенням сульфатів. У міру накопичення таких відкладень вони утворили твердий шар — далі їх мала оголити ерозія, і тріщини з моренами, що виявилися, однозначно вказують на водний льодовик, що колись існував тут.

    Раніше вченим вдавалося виявляти ознаки реліктових льодовиків в районі марсіанського екватора, але ці об’єкти, за оцінками вчених, належали до більш ранніх епох, тоді як ознаки таких же «молодих» льодовиків спостерігалися лише на більш високих широтах. Є ймовірність, що під сульфатними шарами досі збереглися поклади водяного льоду, що можна буде перевірити під час подальших місій. І якщо припущення підтвердяться, цей лід стане ресурсом для дослідників планети — умови в галузі екватора менш агресивні як до людини, так і до апаратури.