Зонд NASA досліджує найбільш вулканічно активне тіло у всій Сонячній системі – супутник Юпітера Іо

    213

    Після вивчення супутників Юпітера — Ганімеда та Європи — зонд «Юнона» (Juno), що належить NASA, має намір дослідити ще одного місяця газового гіганта. Йдеться про таємничого Іо, на якому висока вулканічна активність.

    “Юнона”, що знаходиться на орбіті Юпітера з 2016 року, вчора отримала команди з NASA на проведення “фотосесії” з Іо. Супутник Юпітера розміром із земний Місяць залишиться в центрі уваги зонда протягом наступних півтора року, «Юнона» здійснить дев’ять обльотів небесного тіла, у двох випадках зонд пролітатиме за 1500 км від його поверхні. Для порівняння, капсула Orion, що облітала Місяць у рамках місії Artemis I, пролітала від поверхні на відстані всього 130 км. Проте, як повідомляє NASA, місія дозволить вперше провести моніторинг покритого магмою супутника з високою роздільною здатністю, що дасть можливість детальніше вивчити вулкани Іо і те, як виверження вулканів пов’язані з потужним магнітним полем Юпітера.

    «Юнона» вже брала участь у короткочасному дослідженні Іо. У червні 2022 року зонд пролетів від супутника з відривом близько 80 тис. км. Відомо, що Іо сильно відрізняється від місяців на кшталт Ганімеда та Європи, під крижаною поверхнею яких, як вважається, ховаються океани води, які, можливо, мають примітивні форми життя.

    Поверхня Іо покрита озерами лави, що виривається із сотень вулканів, розкиданих його поверхнею — деякі з вулканічних гейзерів, за даними NASA, викидають лаву на десятки кілометрів. Хоча несхоже, щоб на Іо було якесь життя, вченим таки хочеться розглянути космічний об’єкт ближче — це найтектонічніше активне тіло у всій Сонячній системі. Спостереження Іо проводитимуться в рамках розширеної місії «Юнони», яка розпочалася у 2021 році.

    Хоча сенсори «Юнони» оптимізовані для дослідження самого Юпітера, вони показали блискучі результати і при вивченні його місяців — у 2021 році отримано дані про поверхню Ганімеда, його магнітне поле та інші характеристики. Восени 2022 року пов’язана з обльотом Європи місія дозволила вперше побачити тривимірні зображення холодної поверхні об’єкта. Більше того, мікрохвильовий радіометр «Юнони» (MWR) дав можливість команді вчених уперше «зазирнути» під крижану поверхню Європи та Ганімеда. Завдяки йому вдалося вивчити структуру, чистоту та температуру водяного льоду на обох місяцях, а також їхні океани на глибинах до 24 км. При порівнянні даних MWR і знімків поверхні з’ясувалося, що різниця між типами рельєфу не тільки поверхнева. Молоді, яскраві структури виявилися холоднішими за темніші.

    Вивченням Юпітера вчені займаються не перше десятиліття, туди регулярно вирушають космічні зонди. У квітні 2023 року має стартувати місія European Jupiter Icy Moons Explorer (Juice). Втім, пройде вісім років, доки новий зонд досягне пункту призначення.

    Джерело: Space



    • інші новини