Хортиця — легендарний заповідник, розташований прямо посеред міста

  727
  Заповідник Хортиця. Фото Smagin Michael

  Хортиця є найбільшим річковим островом на Дніпрі, а деякі стверджують, що і в Європі. Насправді це не зовсім вірно. Найбільшим річковим островом офіційно вважається Великий Житній острів, який розташований на південному заході Словаччини. До речі, саме в цій країні, на думку експертів, містяться найкращі букмекерські контори, але про це ми розповімо іншим разом. А поки давайте повернемося до Хортиці.

  У народі поширена думка, що саме на острові Хортиця розташовувалася Запорізька Січ. Але історики довели, що вона перебувала на о. Байда. На самій же Хортиці були зимівники козаків, а влітку тут вони випасали своїх коней.

  Великий внесок у популяризацію Хортиці зробила повість Гоголя «Тарас Бульба». Пізніше за її мотивами був знятий фільм. До речі, багато хто вважає, що саме задля знімального процесу на острові побудували саму Січ. Однак її планували закласти ще набагато раніше, приблизно в 60-х роках. А ось фактично втіленням проекту зайнялися лише у 2004 році. На будівельні роботи й закупівлю реквізиту виділила 20 млн гривень «Запоріжсталь». На той час це були колосальні гроші.

  Острів Хортиця набув статусу офіційного заповідника першим в Україні. Тут не можна не тільки полювати або рибалити, а й навіть рвати рослини. Тому в цій місцевості згодом розвелося багато диких кабанів, косуль, фазанів.

  У 2011 році біля острова Хортиця був випадково виловлений стародавній меч. Вважається, що він належав Ульфберту. Сьогодні його реставрували та передали на зберігання в музей. Загалом у світі налічується не більше ніж 170 мечів, датованих IX– XI ст., тому знахідка свого роду вельми унікальна.

  На о. Хортиця збереглося 28 скіфських курганів. Вони розташовані на найвищому місці острова, яке отримало назву «Скіфський стан». На вершині таких поховань ставили статуї баб. Але не варто думати, що вони зображують жінок. Насправді це символ воїнів. Вони завжди ставилися обличчям на схід, згідно з традицією.  • інші новини