Кожному хочеться проявити себе з найкращого боку на роботі. Особливо, коли на горизонті з’являється важлива презентація чи зустріч. Але скільки б ми не уявляли, яке блискуче враження справимо, як впевнено триматимемось перед аудиторією та які чудеса красномовства покажемо — зазвичай усе так і залишається фантазією. У конференц-залі ми починаємо сіпатися, відволікатися, запинатися й плутатись у думках. Ми можемо й не розуміти, чому це відбувається, але точно знаємо — усі навколо помічають наше хвилювання.
Одна з причин, чому ми не виправдовуємо власних очікувань на важливих зустрічах, — це нерви. Іноді, щоб впоратися з ними, можна спробувати обдурити себе і уявити, що ви — зовсім інша людина.
У чому полягає ефект Бетмена
Суть полягає в тому, щоб створити собі альтер еґо, яке дозволить раз і назавжди позбутися хвилювання під час важливих подій. Психологи довели, що коли ми дистанціюємося від стресових подій, які можуть трапитися в майбутньому, це допомагає нам краще адаптуватися у складних ситуаціях.
Створення сильного альтер еґо — це найпотужніша форма такої самодистанції. Це дієвий спосіб відволіктися від миттєвих хвилювань і тривог, поглянути на все об’єктивніше та зберегти самовладання.
Чому ефект Бетмена працює
Тактика використання альтер еґо може здаватися дивною, але вона допомогла багатьом розкрити свої незвичайні або сильні сторони. Наприклад, Саша Фірс — альтер еґо Бейонсе — більш гучна, сексуальна та безстрашна. А Зіґґі Стардаст, якого вигадав Девід Бові, дозволив замкненому співакові повністю виразити себе на сцені.
Професор психології Мічиганського університету Ітан Крос, який першим почав досліджувати ефект Бетмена, показав, що навіть невелика зміна точки зору допомагає ефективніше контролювати емоції.
У межах одного з досліджень Крос із колегами попросили учасників подумати про хвилюючу подію в майбутньому, наприклад, важливий іспит, або так, ніби вони перебувають у самій ситуації, або так, ніби спостерігають за нею збоку. Ті, хто дивився на подію очима стороннього спостерігача, значно менше хвилювались і відчували в собі сили впоратися зі складнощами й досягти мети.
Як використовувати ефект Бетмена
Визначте свої слабкі місця
Подумайте, над чим вам потрібно попрацювати і що ви хочете вдосконалити. Мета — визначити аспекти своєї особистості, які зазвичай відходять на задній план, коли ви починаєте хвилюватися.
Знайдіть натхнення
Обиріть людину або персонажа, який мотивує вас ставати кращими. Це може бути як справжній супергерой на кшталт Бетмена чи Диво-жінки, так і хтось, кого ви особисто вважаєте героєм — ваш професійний кумир, улюблений актор чи найкращий друг.
Суть не в тому, щоб стати справжнім супергероєм, а в тому, щоб активізувати ті якості, які у вас уже є і які можна перетворити на «суперсилу».
Проявіть творчий підхід
Отримуйте задоволення від пошуку свого альтер еґо. Придумайте йому ім’я та уявіть, як він виглядає. Якщо ви справді хочете перевтілюватися у свого персонажа, він має бути максимально реальним. Подумайте про його ходу, голос, поведінку, а потім спробуйте все це відтворити.
Уявіть, як ви використовуватимете характеристики свого персонажа у повсякденних ситуаціях. Як він поводитиметься на співбесіді? А як відповідатиме на каверзні запитання під час презентації проєкту?
Але найголовніше — наділіть альтер еґо своїми найкращими рисами. Ефект Бетмена — це не спосіб сховати або змінити вашу індивідуальність, а спосіб розкрити ваш потенціал.