Останнім часом основна маса новин із Марса була пов’язана з ровером Perseverance. Однак це не єдиний апарат, що курсує поверхнею Червоної планети. Марсохід Curiosity веде дослідницьку діяльність понад десять років і нещодавно йому вдалося дістатися дивовижного геологічного утворення на хребті Гедіз Валліс.
Вчені з Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) США вважають, що марсохід впритул наблизився до стародавніх скельних уламків, які з’явилися через те, що в минулому по цій області текла вода. На честь цієї знаменної події вчені опублікували 360-градусне відео, на якому зображено хребет Гедіз Валліс.
У 2014 році Curiosity розпочав сходження на гору Шарп, розташовану в центральній частині кратера Гейла. Перші дві спроби дістатися до хребта, що цікавить вчених, закінчилися невдачею, оскільки їм доводилося повертати ровер назад через безліч гострих скелястих виступів і крутих схилів. Намагаючись не ризикувати працездатністю марсохода, дослідникам вдалося знайти відносно безпечний шлях до хребта і 14 серпня 2023 року ровер досяг оптимальної точки огляду.
Хребет Гедіз Валліс займає істотну частину схилу гори і досягає висоти 21 метр. На думку геологів, хребет утворився в результаті сходу селевого потоку, що стався через воду, яка в минулому стікала вниз по схилу. Після зникнення води хребет протягом мільярдів років зазнавав ерозії, але уламки збереглися до наших днів. Вчені докладніше вивчили темне каміння на схилі, яке протягом часу було переміщено в цей район з вершини гори висотою близько 5 км. За рахунок цього Curiosity зміг обстежити зразки порід із місць, до яких йому не судилося дістатися своїм ходом.
Марсохід вивчав хребет Гедіз Валліс протягом 11 днів, роблячи знімки та досліджуючи аномально темні скелі. «Великі валун вирвалися з гори значно вище, впали вниз і розсипалися біля її підніжжя. Результат цієї кампанії підштовхнув нас до кращого розуміння подібних явищ не тільки на Марсі, але навіть на Землі, де вони становлять стихійну небезпеку», – розповів один із авторів дослідження Вільям Дітріх (William Dietrich).
На додаток до цього 19 серпня Curiosity за допомогою камери Mastcam зробив 136 знімків цієї місцевості, об’єднаних в одне панорамне зображення. Його разом із 360-градусним відео тепер можуть побачити усі охочі.