Після 30 років спостережень та відкриттів підтверджена кількість інопланетних світів у 2022 році досягла понад 5000. Усі вони розташовані досить близько, в межах кількох тисяч світлових років від Землі.
У вересні 2022 року астрономи заявили, що відкрили планети абсолютно нового вигляду. Вони складаються наполовину з каменю та наполовину з води (у рідкій чи твердій фазі). Ці планети обертаються навколо найпоширеніших зірок у нашому Всесвіті – червоних карликів. Вчені припустили, що такі планети, ймовірно, виникли далеко від своїх зірок, але пізніше вони були притягнуті до них.
Ще одна незвичайна планета, яку назвали TOI-2180 b, розташована за 379 світлових років від Землі. Розміром вона приблизно як Юпітер, але майже втричі важча за нього. Рік на TOI-2180 b триває 261 день. Найбільше астрономів здивувала дуже помірна температура на цій планеті, яка становить лише 77 градусів за Цельсієм. Хоча там тепліше, ніж на Юпітері та Сатурні, все ж таки на TOI-2180 b куди холодніше, ніж на інших гігантських екзопланетах.
Планета TOI-1075 b за розмірами схожа на Землю, але дуже розпечена і покрита магмою, температура поверхні перевищує 1000 градусів Цельсія. Вона вважається однією з найважчих планет, відомих астрономам. Планета знаходиться на відстані 200 світлових років від Землі.
У 2022 році було виявлено три екзопланети, які обертаються навколо вмираючих зірок на дуже близькій від них відстані. Ці планети, які отримали назву TOI-2337b, TOI-4329b та TOI-2669b, є газовими гігантами, їхня маса становить від 0,5 до 1,7 маси Юпітера. У майбутньому (приблизно за кілька мільйонів років) їхні зірки поглинуть ці планети.
А ще астрономи знайшли планету доволі дивної форми. Це газовий гігант під назвою WASP-103b, який вдвічі більший за Юпітер і майже вдвічі більший за цю планету за масою. Але найголовніше, що гравітація його зірки змінила форму WASP-103b в такий спосіб, що екзопланета нагадує м’яч для регбі.
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» виявив дивну планету, яка огорнута хмарами зі схожих на пісок силікатних зерен. Це коричневий карлик під назвою VHS 1256 b, який майже в 20 разів більший за Юпітер.
Джерело: jpl.nasa.gov