Земля почала обертатися швидше – вчені зафіксували найкоротшу добу в історії

  5097

  Нещодавно вчені зафіксували найкоротший день на Землі з початку відстеження тривалості доби за допомогою атомного годинника. Згідно з наявними даними, 29 червня 2022 року Земля здійснила оберт навколо своєї осі на 1,59 мілісекунди швидше за 24 години.

  Доба триває 24 години, тому що Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі приблизно кожні 8640000 мілісекунд. У короткостроковій перспективі швидкість обертання може коливатися на частки мілісекунд день у день. Це означає, що тривалість дня може змінюватись, але зазвичай лише незначно. Наша планета також зазнає довгострокових змін. Раніше було помічено, що планета обертається повільніше і для завершення доби потрібно більше часу. На думку вчених, з кожним століттям швидкість обертання планети знижується на кілька мілісекунд.

  Проте останніми роками ця довгострокова тенденція змінилася. Швидкість обертання Землі зростає, і їй потрібно менше часу для завершення повного обороту. Це означає, що тривалість доби скорочується. У грудні 2020 року портал Time and Date повідомив, що протягом року Земля пережила 28 найкоротших діб з моменту початку використання атомного годинника для відстеження тривалості доби в 1960-х роках. Рекордно короткий день був зафіксований 19 липня 2020 року, коли Земля завершила оберт на 1,47 мілісекунди швидше за 24 години. Це значення залишалося рекордним до 29 червня 2022 року, коли земна доба завершилася на 1,59 мілісекунди швидше за належне.

  Вчені мають кілька версій щодо того, з яких причин швидкість обертання Землі збільшилася. Передбачається, що на це можуть впливати різні процеси, що відбуваються на Землі, у зовнішніх шарах атмосфери, океанах, кліматі та ін. Також існує версія, згідно з якою обертання Землі прискорилося за нерівномірним рухом географічних полюсів планети та її осі обертання. Якщо тенденція до прискорення обертання Землі збережеться, вченим доведеться відібрати секунду від показань атомного годинника, чого ще ніколи не робилося.

  Джерело: Space


  • не пропусти

  • магазин