Звідки з’явився “омікрон” і до чого тут Ухань та тварини

    184

    Аналіз “омікрону” міг би дати відповідь на питання, як довго триватиме пандемія, де можуть з’являтися нові варіанти коронавірусу та хто їх розносить. З цього приводу існує три теорії.

    Вчені всього світу шукають відповідь на питання, звідки походить новий варіант коронавірусу – “омікрон”, і які особливості він має. Адже, зрештою, йдеться про те, коли закінчиться пандемія, і як ми можемо захистити себе від нових мутацій коронавірусу.

    Попри те, що даних про цей новий варіант коронавірусу не так багато, очевидно одне: “омікрон” небезпечний! Через майже 50 мутацій у спайковому білку, за допомогою яких збудник інфекції впроваджується в людську клітину, “омікрон” може обійти захист, який дають вакцини від коронавірусу, оскільки антитіла не завжди можуть його розпізнати. Це означає, що навіть вакциновані можуть заразитися “омікроном”, і він може спричинити тяжкий перебіг ковіду. Крім того, новий варіант коронавірусу заразніший, що може за короткий час викликати колапс системи охорони здоров’я. Цього тижня вже стало відомо про перших пацієнтів, які надійшли до лікарні з омікрон-варіантом, та про першу смерть від нього у Великій Британії.

    Прогнози щодо “омікрону”

    “Омікрон” швидко поширюється світом і може витіснити дельта-варіант. Такий розвиток, як вважають учені, показує, що швидко позбутися коронавірусу, мабуть, не вдасться. Швидше за все він стане ендемічним. Це означає, що пандемія охоплюватиме не весь світ, а хвилеподібно з’являтися у певному місці у певний час – як це сезонно, наприклад, узимку, відбувається з вірусом грипу. На цьому тлі очевидно, наскільки важливою є вакцинація проти коронавірусу, у тому числі бустерна.

    Поява більш заразного варіанту “омікрон” викликає великий інтерес у вчених, оскільки він не є мутацією попереднього варіанта, а, ймовірно, виник або розвивався паралельно з варіантами “альфа”, “бета”, “гамма” та “дельта”. Через те, що “омікрон” так сильно відрізняється від інших варіантів вірусу, важко уявити, якими є наступні споріднені з ним віруси, каже Емма Ходкрофт, вірусолог з Університету Берна.

    Звідки взявся “омікрон”

    У вчених є три ймовірні теорії щодо того, де міг з’явитися і понад рік перебувати “омікрон” та його попередники. Згідно з першою теорією, омікрон-варіант міг з’явитися в живій ізольованій популяції, де вірус циркулював вже довгий час, багато хто був непомітно інфікований ним, перехворів і одужав, і тести не показали цього.

    Цю теорію підтримує Крістіан Дростен (Christian Drosten), головний вірусолог берлінської Charité. В інтерв’ю журналу Science він сказав: “Я виходжу з того, що “омікрон” не з’явився в ПАР, де було проведено секвенування, а десь на півдні Африки під час зимової хвилі. Там довгий час було багато інфекцій, а для розвитку такого вірусу якраз необхідний колосальний еволюційний тиск”.

    Ендрю Рембаут з Університету Едінбурга не вважає цю теорію переконливою: “Я не впевнений у тому, що у світі є місце, яке настільки ізольоване, що цей варіант вірусу протягом тривалого часу міг перебувати лише там і не виникнути в інших регіонах світу”.

    Згідно з другою теорією, “омікрон” міг з’явитися у людини, яка має хронічні захворювання і потім заразилася ковідом. Ймовірно, у кого імунна реакція ослаблена через інші хвороби та медикаменти. Це можуть бути, наприклад, хворі на рак або ВІЛ/СНІД. Оскільки люди з ослабленим імунітетом довше борються з коронавірусом, він має час мутувати і відтворити варіант, здатний обійти імунну відповідь.

    Підтримує цю теорію Річард Лессельс із Університету Квазулу-Натал. Він наводить приклад молодої жінки з ПАР, зараженої ВІЛ-інфекцією, яка була носієм коронавірусу понад 6 місяців. У неї та інших пацієнтів, у яких інфекція тривала кілька тижнів і навіть місяців, було виявлено мутації, характерні для варіантів вірусу, що викликають тривогу.

    Тим часом із цією теорією не згоден Крістіан Дростен. Він вважає, що в таких людей може з’явитися новий варіант вірусу, здатний обійти імунну систему, але вони знижують здатність переносити вірус від людини до людини. А “омікрон”, у порівнянні з іншими вірусами, заразніший.

    Третьою теорією походження “омікрону” є те, що вірус міг перебувати в організмі тварини, потім мутувати і у вигляді омікрон-варіанту передатися людині. Цю теорію підтримує Крістіан Андерсен (Kristian Andersen), дослідник інфекційних захворювань у Scripps Research, та біолог, який займається питаннями еволюції, Майк Горобець з Університету Аризони.

    Аргументом на користь цієї теорії є докази, що певні тварини можуть бути інфіковані коронавірусом. Це причина, чому більшість вчених два роки тому під час спалаху епідемії в Ухані говорили про тваринне походження коронавірусу.

    У 2020 році безліч норок було винищено в Данії, тому що вчені довели наявність у цих тварин мутацій коронавірусу. Ветеринари виходять із того, що куниці були заражені вірусом від людини. Ймовірно, ці звірята можуть заражати людей мутованим варіантом коронавірусу. Наступним аргументом на користь цієї теорії є те, що вірус в організмі тварини викликає інші еволюційні зміни, що пояснює нові мутації “омікрону”.