Тих, хто збирається на заслужений вiдпочинок, чекає справжнє ходiння по муках

    170

    Однiєю заявою не обiйдеться. Потрiбно зiбрати цiлий стос довiдок, виписок, копiй документiв, декiлька разiв завiтати до управлiння Пенсiйного фонду й годинами вистоювати в довжелезних чергах. I це ще не все, зауважує газета Експрес.

    З дня подачi документiв до першої виплати доведеться чекати щонайменше мiсяць, а здебiльшого — аж три. У цьому переконалася на власному досвiдi моя дружина. В управлiннi Пенсiйного фонду їй дали перелiк документiв, якi потрiбно зiбрати. Принесення-донесення довiдок затягнулося ледь не на мiсяць.

    Лише за пiдтвердженням того, що вона народила й виховала п’ятеро та бiльше дiтей, потрiбно було ходити чотири днi. Ранiше такий документ видавали в жеку на основi будинкової книги та свiдоцтв про народження. Тепер чиновники новоствореного реєстрацiйного вiддiлу мiськради вимагали… акт вiд депутата за свiдченнями двох сусiдiв, що саме вона, а не хтось iнший, виховував дiтей.

    Згодом з’ясувалося, що для однiєї пенсiйної справи таких довiдок потрiбно чомусь аж двi. Одна — для права пiльгового виходу на заслужений вiдпочинок, друга — для нарахування доплат до пенсiї. Крiм того, з реєстрацiйного вiддiлу мiськради потрiбно було принести ще два документи — про склад сiм’ї та про те, скiльки неповнолiтнiх дiтей перебуває на утриманнi батькiв.

    Потiм декiлька разiв запрошували до управлiння Пенсiйного фонду. Виявили помилку в трудовiй книжцi й вимагали довiдку з мiсця роботи про те, що дiйсно працювала в органiзацiї. Пiд час наступного вiзиту з’ясувалося: не вистачає довiдки з управлiння соцiального захисту населення за 2007 рiк, що отримувала допомогу з догляду дитини до трьох рокiв. Потiм чиновники раптом згадали, що для пiдтвердження страхового стажу потрiбна ще й довiдка з центру зайнятостi, де позаминулого року стояла на облiку, хоча така iнформацiя є в електронних базах Пенсiйного фонду.

    За кожною з цих довiдок довелося звертатися в установи та органiзацiї щонайменше двiчi. Спершу замовляла, i лише через декiлька днiв документ видавали на руки.

    На жаль, таке ходiння по муках доводиться пережити чи не всiм громадянам України, котрi оформляють собi пенсiю.

    “Одним iз чинникiв, що визначає право на пенсiю та впливає на її розмiр, є страховий стаж. Для його пiдтвердження, крiм трудової книжки, можуть надавати iншi документи (довiдки, виписки з наказiв, особовi рахунки й вiдомостi на нарахування заробiтної плати тощо), виданi за мiсцем роботи, служби або архiвними установами.

    Це стосується випадкiв, коли в трудовiй книжцi немає записiв про окремi перiоди роботи, неправильнi або неточнi пiдстави запису (дата та номер наказу, розпорядження, протоколу про прийняття на роботу, переведення, звiльнення) або є виправлення, пiдтирання, дописки чи на титульнiй сторiнцi некоректно зробленi записи про змiни прiзвища, iм’я, по батьковi, або ж записи не завiренi пiдписами керiвника, печаткою пiдприємства. Якщо ж у майбутнього пенсiонера трудова книжка оформлена правильно, нiхто нiчого iншого не вимагатиме”, — пояснює перший заступник управлiння Пенсiйного фонду областi Марiя Квяткiвська.

    Але, як правило, тих, у кого iдеально оформлена трудова книжка, лише одиницi. Бо не скрiзь є квалiфiкованi дiловоди. Навiть на граматичну помилку в назвi посади, що записана в трудовiй книжцi, доведеться подавати довiдку-виправлення.

    “Пiдприємство, на якому працював, спочатку реорганiзували, а потiм лiквiдували. Довелося збирати цiлу iсторичну довiдку з повною послiдовнiстю перейменування з посиланням на статут, iншi установчi документи, iнформацiю райдержадмiнiстрацiй та мiськради. Копiї отримував в архiвi”, — дiлиться своєю iсторiєю “швидкого” оформлення пенсiї пан Василь.

    Фармацевт Анатолiй Коверзюк, який декiлька рокiв працював у приватнiй аптецi, на пiдтвердження страхового стажу саме в цьому закладi змушений був подавати копiї установчих документiв, навiть незважаючи на те, що такi данi є в Єдиному державному реєстрi юридичних та фiзичних осiб.

    За логiкою, чиновники могли б самi вiдправляти запити й отримувати належну iнформацiю, як це, скажiмо, роблять пiд час оформлення субсидiй. Але коли такий механiзм запровадять у Пенсiйному фондi — достеменно не вiдомо.

    З листопада 2016 року запрацював оновлений веб-портал електронних послуг. У Пенсiйному фондi переконують, що завдяки новим
    функцiональним можливостям значно розширено дистанцiйний доступ до послуг. Але через iнтернет майбутнi пенсiонери зможуть лише написати заяву про призначення державного забезпечення, i то за умови наявностi електронного цифрового пiдпису. Потрiбнi документи все одно доведеться збирати та приносити особисто.

    Згiдно iз законодавством, рiшення про призначення пенсiї приймають не пiзнiше як за десять днiв з моменту подачi всiх документiв, а нараховану суму включають у вiдомостi для виплати до одного мiсяця. Моя ж дружина подала заяву в жовтнi, а пенсiю отримала аж у сiчнi нинiшнього року — одразу за чотири мiсяцi пiдряд. Пенсiйне посвiдчення обiцяли видати ще мiсяць по тому.

    “Не може бути такого! — дивуються в прес-службi Пенсiйного фонду України. — Першу виплату пенсiї затримують щонайдовше мiсяць”.

    Та хiба їм iз столичних кабiнетiв видно, що насправдi робиться на мiсцях? I на якi кошти жити в цей час людям, котрi розрахувалися з роботи та залишилися без жодних засобiв для iснування?

    Микола ЗАВЕРУХА



    • інші новини