Неприємна, але поширена ситуація: ви не користувалися кондиціонером з осені, а навесні він просто відмовляється вмикатися. При цьому за вікном +30, а в будинку, здається, ще спекотніше.
Розповідаємо, що варто перевірити самостійно перед тим, як дзвонити майстру: у сезон у спеціалістів бувають черги, а в деяких випадках повернути спліт-систему до життя можна всього за кілька хвилин. Усі описані методи не потребують спеціальних навичок і інструментів, а також не становлять серйозного ризику погіршити ситуацію — ми не будемо радити вам лізти в плату чи повністю розбирати пристрій.
1. Перевірте живлення
Не сумніваємося, що ви підключили внутрішній блок до розетки, але цього може бути недостатньо. Загляньте в електрощит і перевірте, чи не спрацював автоматичний вимикач, що відповідає за лінію кондиціонера. Якщо важіль у положенні «вимкнено», просто переведіть його у «ввімкнено». Також варто оглянути запобіжник (якщо замість автоматів у щитку стоять плавкі вставки) — можливо, один із них перегорів. У такому разі його доведеться замінити: зверніться до електрика, не експериментуйте самостійно.
Також переконайтеся, що вилка кондиціонера щільно вставлена в розетку, а кабель не має пошкоджень. При будь-яких ознаках перегріву або іскріння вимкніть живлення через щиток і знову ж таки зверніться до електрика, а не до майстра з кондиціонерів.
2. Огляньте пульт
Можливо, просто сіли батарейки. Деякі моделі навіть при цьому здатні відображати налаштування, тому може здаватися, що пульт справний, але натискання кнопок нічого не дає. Встановіть нові батарейки і спробуйте знову.
3. Перевірте налаштування
Окрім температури, у спліт-систем є ще один важливий параметр — режими роботи. Їх кількість і назви залежать від конкретної моделі та виробника — найчастіше це англійські слова або піктограми.
Для охолодження шукайте значок у вигляді сніжинки, слова Cool або Холод.
Також переконайтеся, що встановлена температура нижча, ніж у приміщенні. Це особливо важливо, якщо замість режиму охолодження вибрано авторежим: у ньому кондиціонер може взагалі перейти на обігрів, якщо має таку функцію.
Нарешті, переконайтеся, що не налаштовано таймер вимкнення, економний або нічний режим.
4. Почистіть фільтр
Якщо кондиціонер увімкнувся і гуде з важливим виглядом, а в кімнаті не холодніше і повітря майже не дме — пристрій потребує чищення.
Про це у нас є окрема докладна інструкція, але якщо коротко, то ось важливі моменти і послідовність дій:
- Самостійно варто проводити лише поверхневе чищення, повністю розбирати блок спліт-системи не слід.
- Перед початком роботи вимкніть пристрій з розетки, на руки надягніть гумові рукавички.
- Обережно підніміть або зніміть кришку (важливо не пошкодити кріплення). Інструкції до конкретних моделей можна знайти на YouTube.
- Зніміть вигнутий сітчастий фільтр. Якщо він одноразовий — його потрібно замінити. Багаторазовий — можна просто пропилососити, а в запущених випадках — промити водою або замочити на пів години в мильному розчині.
- Поки фільтр сохне, можна пропилососити відкриту частину блоку, за потреби — протерти вологою ганчіркою.
- Дочекайтесь, поки все висохне, і поверніть фільтр на місце. За потреби протріть корпус зовні від пилу.
Якщо є доступ до зовнішнього блоку (наприклад, він розташований у вас на балконі) — має сенс почистити й його. Для цього вимкніть пристрій із мережі, зніміть кришку й усуньте пил і бруд за допомогою пилососа, сухої ганчірки й мильного розчину.
5. Огляньте зовнішній блок
Якщо кондиціонер увімкнувся, налаштування правильні, повітря подається — але температура повітря така сама, як надворі, — велика ймовірність, що проблема в зовнішньому блоці. Прислухайтесь, чи працює він, або шумить лише внутрішній блок. Подивіться, чи капає конденсат. Якщо можете дотягнутися, доторкніться до корпусу й перевірте, чи є вібрація — але обов’язково робіть це в гумовій рукавичці.
На жаль, ці знання не допоможуть вам відремонтувати кондиціонер самостійно, але ви хоча б зможете пояснити ситуацію майстру, і він приїде з потрібним обладнанням для ремонту або дозаправки фреоном.