Чому важливо стежити за якістю повітря не лише в дитячій.
Як якість повітря у квартирі впливає на здоров’я дітей
Дитина через свою активність вдихає більше, ніж доросла людина. При цьому у організму, що росте, менше можливостей для метаболізації та детоксикації, тобто він гірше переробляє і виводить шкідливі речовини, які потрапляють у нього з повітрям. А таких чимало. Наприклад, до поширених забруднювачів відносяться :
- Двоокис азоту. Утворюється при спалюванні палива на промислових підприємствах та електростанціях, а також під час роботи транспорту та газових плит.
- Двоокис сірки. Виникає при спалюванні викопних видів палива, наприклад, вугілля, нафти або природного газу.
- Приземний озон. З’являється через реакцію сонячного світла та забруднювачів від викидів транспорту.
- Дрібні частинки або PM. Суміш твердих частинок та дрібних крапель, які утворюються від спалювання палива.
Будинки до цього списку додаються пліснява та мікроби у ванній, хімічні речовини, які можуть утримуватися в чистячих засобах та освіжувачах повітря, алергени на кшталт вовни тварин та пилку рослин. Все це здатне осідати в легенях і впливати на ментальний та фізичний розвиток дитини – наприклад, провокувати захворювання дихальної системи.
Що можна зробити, щоб діти дихали чистим повітрям
Вплинути на те, що відбувається на вулицях міста, неможливо, але зменшити ризики, створивши здоровий мікроклімат будинку, здатний кожен. Ось кілька універсальних порад.
Слідкувати за станом вентиляції
Згодом на ґратах та всередині вентиляційних отворів на кухні або у ванній накопичується пил, бруд та жир. Це заважає циркуляції повітря. За ГОСТом чистити вентиляцію всередині рекомендується раз на три роки, для цього знадобиться допомога спеціалістів. Зазвичай за це відповідає керуюча компанія.
Протирати ж пил з ґрат потрібно самостійно, хоча б пару разів на місяць. Тут на допомогу прийде звичайна волога ганчірка. Якщо розправитися із забрудненнями не вдалося, грати можна зняти і почистити засобом для миття посуду. Не варто забувати і про кухонну витяжку. Залежно від типу пристрою в ній необхідно своєчасно змінювати фільтри або знімати та промивати ґрати.
Регулярно проводити вологе прибирання
Проводити вологе прибирання потрібно регулярно, тому що пил може стати причиною подразнення слизових оболонок. Під час збирання краще уникати засобів для чищення, до складу яких входять хлор, нашатирний спирт, агресивні віддушки і формальдегід. Натомість варто звернути увагу на гіпоалергенні засоби, які безпечні для дітей. Якщо складно розібратися у складі, пошукайте товари з маркуванням «Листок життя» — це єдиний російський сертифікат, визнаний Всесвітньою Асоціацією Екомаркування.
Не палити вдома
Ця звичка впливає не тільки на курця, а й на тих, хто потрапляє до того ж приміщення. Дослідники Національної лабораторії Лоуренса в Берклі з’ясували , що залишковий нікотин осідає на всіх видимих поверхнях і вступає в реакцію з озоном та оксидом азоту. Від цього виникають нові сполуки – потенційні канцерогени. Вдихання цих речовин назвали третинним курінням та довели його небезпеку для здоров’я.
Обзавестися зеленими рослинами та кліматичною технікою
Загальні рекомендації щодо мікроклімату в житловому приміщенні такі :
- вологість на рівні 40-60%;
- температура від 20 до 26°C в теплу пору року і від 18 до 23°C – в холодну;
- вміст вуглекислого газу в повітрі не вище 1000 см³/м³ — краще, якщо менше.
Скоротити кількість вуглекислого газу допоможуть щоденні провітрювання та кімнатні рослини – вони здатні поглинати його та інші леткі сполуки.
Також будуть корисні термометр та гігрометр: перший для відстеження температури, другий – рівня вологості. Цим приладам можна знайти розумні аналоги: сучасна кліматична техніка часто містить датчики моніторингу повітря. Деякі з них вміють не лише видавати результати на дисплеї, а й надсилати додаток на смартфон.