Друзі відіграють важливу роль нашому житті. І хоча багато хто все ще недооцінює реальний вплив дружби, наука підтверджує: це важливий фактор, від якого залежить наше здоров’я, як фізичне, так і психічне.
Стабільні дружні стосунки оберігають нас від тривоги та депресії, дозволяють отримувати більше задоволення від життя, збільшують його тривалість та покращують такі показники здоров’я, як індекс маси тіла та тиск.
Відсутність сильних соціальних зв’язків, тим часом, підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, інсульту, діабету другого типу та деменції. Деякі дослідження навіть показують , що самотність завдає нашому фізичному та ментальному здоров’ю вдвічі більше шкоди, ніж ожиріння.
Багато хто може подумати, що треба мати багато друзів, але дослідження говорять про інше. Значення має якість, а чи не кількість, і навіть невеликого кола близьких друзів є більш важливим параметром щастя, ніж безліч випадкових зв’язків. Крім того, ті, хто вважає, що дружба виникає і зберігається сама по собі, через роки виявляються самотнішими, ніж ті, хто розуміє, що платонічні відносини вимагають зусиль.
При цьому, щоб залишатися здоровим та щасливим , зовсім не обов’язково шукати нових друзів. Навіть якщо старі зв’язки поступово згасають, є способи вдихнути у них нове життя.
1. Постійно приділяти час
Спільне проведення часу та обмін досвідом з тими, хто нам небайдужий, відіграють важливу роль у зміцненні дружби. Експерти в галузі міжособистісних комунікацій підрахували , що нам потрібно провести з людиною приблизно 50 годин, щоб перетворитися зі знайомих на приятелів, близько 90 годин — із приятелів на друзів і понад 200 годин — на друзів на кращих друзів.
Якщо ви дуже зайняті і часто забуваєте про дні народження друзів або довго їм не передзвонюєте, додавайте це до списку справ. Наприклад, «запитати у Маші, як вона почувається» чи «дізнатися в Петі, як пройшла співбесіда».
2. Підтримувати позитивний настрій
Ідеться не про те, щоб завжди говорити тільки те, що піднімає настрій, а про те, з якими почуттями ви розлучаєтеся після зустрічі з другом. Для розвитку відносин важливо, щоб і інша людина, і ви самі відчували, що вас люблять, приймають та підтримують.
Найчастіше робіть друзям компліменти, смішіть та підбадьорюйте їх. Якщо ви втомилися, у вас поганий настрій чи ви страждаєте від депресії — відверто говорите про свої почуття, але при цьому дозволяйте близькій людині почуватися по-іншому. Наприклад, ви можете зізнатися, що останнім часом вам сумно, а потім сказати, що бачили в соцмережах фотографії друга з нещодавньої поїздки, і запитати, як все пройшло.
Коли ви виявляєте інтерес і ставите питання, то додаєте у відносини позитивні емоції, навіть якщо вони суперечать вашому настрою. Мета в тому, щоб після зустрічі з вами ваші друзі почувалися краще, тому що ви були поруч.
3. Бути самим собою
Ще один ключ до зміцнення дружби дозволити собі бути вразливим. Відкрийтеся та покажіть друзям свою справжню сутність, навіть якщо переживаєте, що вона їм не сподобається. Згідно з дослідженнями, особливо складно це дається чоловікам, які часто не діляться своїми інтимними переживаннями через страх, що суспільство їх не прийме. Але тут немає жодної лазівки: щоб спілкуватися з іншими людьми, доведеться хоч трохи розповідати про те, хто ви є.
Звичайно, це не означає, що треба негайно розкривати всі свої секрети та перераховувати усі травми. Почніть із малого. Поділіться своєю думкою з приводу подій, що відбуваються навколо, або фільму , який нещодавно подивилися. Чим більше ви проявляєте свою індивідуальність, тим привабливішим стаєте для оточуючих.
Спробуйте піти ще далі і розповісти, що вас зараз турбує або лякає. Чесна розмова може завдавати дискомфорту, але це краще, ніж мовчання, причому як для вас, так і для вашого друга. Коли ми відкриваємось людям, нам здається, що ми вивалюємо на них свої проблеми. Але насправді подібна відвертість показує, що ми симпатизуємо людині та довіряємо їй. Саме це й наближає.
4. Пробувати щось нове
Це стосується і розмов та дій. Ми часто схильні говорити на ті самі теми і зустрічатися в тих самих місцях в один і той же час. Постійно немає нічого погано, але новизна допомагає поглибити дружній зв’язок. Подумайте про те, що ви можете зробити разом — наприклад, вирушити в подорож або записатися на танці.
5. Висловлювати подяку
Згадайте, коли востаннє ви говорили другові, що цінуєте його. Тим часом є вагома причина зробити це за першого ж зручного випадку: дослідження підтверджують , що подяка допомагає зміцнити дружбу.
Візьміть за правило регулярно показувати другові, що ви цінуєте його як особистість, поважаєте його погляди та вдячні за все, що він для вас робить. Звертайте увагу на моменти, коли вас підтримує або стає ініціатором спільних планів. Наприклад: «Дякую, що організував наші вихідні. Це багато для мене означає».
А якщо ви відчуєте натхнення, то можете навіть скласти те, що експерти іноді називають прижиттєвою надгробною промовою — лист, у якому буде викладено все, чим ви захоплюєтеся і особливо цінуєте в іншому.
6. Бути поряд у важливі моменти
Будь-яка дружба має поворотні моменти — злети і падіння в житті, від яких залежить, як ми сприймаємо стосунки. Ваш друг був поряд, коли ви отримали підвищення? Чи, коли вам поставили страшний діагноз? Або коли ви розлучилися і зустріли нове кохання? Відповіді на ці питання дуже сильно впливають на те, наскільки ми цінуватимемо дружні стосунки.
7. Докладати зусиль разом
Якщо ви відчуваєте, що віддалилися один від одного, обговоріть це. Поясніть, яку роль друг грає у вашому житті і чому ви хочете зміцнити стосунки. Запитайте, чи має він ідеї, які могли б у цьому допомогти.
Коли вас засмучує щось конкретне, кажіть про це прямо, а не відсторонюйтесь. Мовчати про проблему — все одно, що винести вердикт «винна» до того, як людина зможе виправдатися. Здорове вирішення конфлікту починається з діалогу: «Мені боляче, коли це сталося, давай обговоримо».