В Україні планують революційні зміни у фінансуванні вищої освіти. Гранти для абітурієнтів обіцяють суттєво змінити підхід до навчання. Про це розповів Голова Міністерства освіти України Оксен Лісовий під час інтервʼю виданню hromadske.
Законопроєкт вже пройшов перше читання у Верховній Раді й готовий до другого.
“Ми розуміємо, скільки фахівців нам потрібно, і держава робить відповідне замовлення. Всі інші кошти, які залишаються з цих 19,5 млрд грн, надаємо у вигляді грантів,” — пояснив Лісовий.
Як отримати грант
На гранти зможуть претендувати абітурієнти, які складуть національний мультипредметний тест (НМТ) з достатньою кількістю балів. Сума гранту залежатиме від результатів тестування та обраної спеціальності.
“Гранти матимуть визначену суму: найбільша — 50 тисяч гривень, найменша — 15 тисяч. Сума залежатиме від результатів вступного тестування та обраної спеціальності. Ми передбачили інструмент коефіцієнта, яким грантом можна стимулювати вступників обирати дефіцитні професії,” — зазначив Лісовий.
Наприклад, студент, який вибере ядерну фізику, може отримати більше коштів завдяки підвищеному коефіцієнту.
Гроші ходять за студентом
Особливістю нової програми є те, що кошти надаватимуться безпосередньо абітурієнту, а не університету. Це дозволить студентам переносити свої гранти з одного навчального закладу в інший.
“Ми даємо гроші не університету, а громадянину. Це створює чесний принцип: гроші ходять за студентом. Якщо студент вирішить перевестися, то гроші залишаються у нього,” — пояснив Лісовий.
Університети зможуть аналізувати, скільки студентів вони втрачають після першого курсу, і покращувати свої умови та атмосферу, щоб утримати студентів.
Такі зміни обіцяють зробити систему вищої освіти більш гнучкою та орієнтованою на потреби студентів.