Чому важко повернутися до роботи після довгих свят та як це виправити

    52

    Почати роботу після довгих вихідних буває складно. Багато хто відчуває занепад сил, тугу та розчарування, небажання братися навіть за найпростіші справи. Причому часом це трапляється і з тими, хто чудово провів свята. Розберемося, в чому причина такого стану і якнайшвидше повернутися у звичну форму.

    1. Вам не вистачило часу для відпочинку

    Святковий тиждень все ж таки не відпустка. Крім того, перед коротким відпочинком зазвичай доводиться вирішувати дуже багато різних завдань. Буває, що у грудні людина закінчує більше справ, ніж за два спокійні місяці в середині року. І все встигає, але до фінішу приходить втомленим або навіть вигорілим.

    Він сподівається відновити сили за довгі вихідні, але відчуває, що із задоволенням посидів би вдома ще хоч тиждень. А будь-яка думка про роботу викликає апатію, тугу та роздратування.

    Що робити

    Спочатку визнайте, що вам все ще потрібен відпочинок. І в жодному разі не лайте себе за відсутність сил та робочого ентузіазму. Намагайтеся 1-2 тижні провести в максимально щадному режимі. Ось що може допомогти:

    • Почніть із наведення порядку на робочому місці. Можливо, на столі у вас лише ноутбук та смартфон. Тоді розберіть ящики — там можуть бути різні дрібниці, про які ви давно забули. Наприклад, шоколадний батончик, яким вас хтось пригостив кілька місяців тому. Або висохла губка для взуття. Викиньте все непотрібне. І якщо хочете, додайте на стіл кілька дрібниць, які вас потішать. Наприклад, цікавий календар наступного року.
    • Візьміться спочатку за найпростіші чи найприємніші завдання. Їхнє виконання не забере багато сил, зате допоможе потроху втягнутися в роботу. А потім перейти до складніших справ.
    • Обов’язково відпочивайте після закінчення робочого дня. Не дивіться робочу пошту, не продовжуйте думати, як ефективніше виконати складне завдання просто відпочивайте. Постарайтеся знайти максимально розслаблюючі заняття, якщо вам потрібний релакс. Або навпаки — енергії, що додають, якщо відчуваєте, що треба підбадьоритися. Слухайте себе та свій організм.

    2. Різко змінився режим

    У свята ви могли дозволити собі пізно лягати та спати майже до обіду. І робити те, що дійсно хочете, а не слідувати графіку з щоденника.

    Можливо, ви зовсім інакше харчувалися. Наприклад, вживали більше важкої та солодкої їжі або їли екзотичні страви, які раніше не куштували. Можливо, пили більше алкогольних напоїв, ніж зазвичай. Всі ці зміни – стрес для організму, з яким він намагався впоратися.

    Вихідні закінчилися, і з’явилася нова причина для стресу — ви повинні вставати раніше і встигати набагато більше за день. І знову перебудувати режим харчування. У результаті організм може трохи зависнути. І відмовитися з першого ж дня працювати напружено та ефективно.

    Що робити

    Спробуйте дотримуватись найбільш комфортного для вас режиму. Він необов’язково має бути таким самим, як до свят. Можливо, післясвяткова апатія стане гарним приводом для змін:

    • Постарайтеся лягати і вставати одночасно. При цьому слідкуйте, щоб тривалість сну була достатньою для відновлення сил. Можливо, для цього доведеться переглянути старі звички. Наприклад, дивитися увечері не п’ять випусків улюбленого шоу, а один-два. Або проводити менше часу за комп’ютерними іграми.
    • Харчуйте збалансовано. Це особливо важливо, якщо у довгі вихідні ви розслабилися та не стежили за кількістю з’їденого. Кожен із нас уявляє, як зробити свій раціон хоча б трохи корисніше. Нині саме час для таких змін.
    • Більше давайте на свіжому повітрі. Під час обідньої перерви постарайтеся вийти на вулицю та погуляти хоча б 15–20 хвилин. Якщо не лінуватися і робити це щодня, згодом така перерва стане звичною. Він може допомогти заспокоїтися, розслабитися і упорядкувати думки перед другою половиною робочого дня.

    3. Святкові очікування не справдилися

    На жаль, так буває. Людина чекала від свят багато чого, але в результаті залишилася розчарованою. Можливо, не вдалося реалізувати плани, про які він думав кілька місяців. Або дійсність виявилася не такою привабливою, як мрії. Наприклад, відпочинок на курорті вийшов нудним. Або під час канікул з’явилася серйозна тріщина у стосунках.

    А може все було добре. Але не сталося новорічного дива, не було казки, на яку в глибині душі чекають багато дорослих і серйозних людей. Поскаржитися начебто нема на що, але все одно чомусь сумно. І роботу приступати зовсім не хочеться.

    Що робити

    У різдвяному фільмі пролунала б порада: «Продовжуйте вірити в чудеса, але пам’ятайте, що вони не трапляються на замовлення». І заграла б музика, що надихає. Насправді чарівник не прийде і хепі-енду не пообіцяє. А ось музику можна включити і самим — це добрий засіб при нудьзі та апатії. Ось що варто спробувати:

    • Складіть натхненний плейлист. Нехай він вмикається відразу після сигналу будильника. Підберіть музику, яка точно підніме настрій. Тоді й робочі завдання можуть здатися привабливішими.
    • Зробіть собі щось дуже приємне. Не тому що свято, не як нагорода за досягнення — просто так. Купуйте квитки на концерт. Зв’яжіться з другом, якого не бачили сто років. Відвідайте кафе з екзотичною кухнею або незвичайними десертами. Пошукайте цікаві заходи у вашому місті. Нехай свято триває — вже ваше, особисте.

    4. Відпочинок був відмінним, але забрав багато сил

    Це прямо протилежна ситуація, але вона може викликати апатію і поганий настрій.

    Припустимо, ви чудово провели час та отримали масу позитивних емоцій. Але настав час повертатися до звичного способу життя. І тут може здатися, що все добре закінчилося разом зі святами, а попереду тільки тьмяні будні та похмура рутина. А замість очікуваного заряду бадьорості можуть виникнути похмурі думки та та сама апатія.

    Що робити

    Використовувати підказки з усіх попередніх пунктів: до робочого ритму входити поступово, а у вільний час тішити себе та влаштовувати маленькі свята.

    Ще можна спробувати розпочати якусь зовсім нову справу. Наприклад, освоїти хобі, про яке давно думали, але так і не збиралися ним зайнятися. Приємне, але складне заняття – це нові враження та відкриття. Отже, і можливість забути про рутину.

    5. І грошей залишилося зовсім небагато

    Часто у свята люди витрачають на подарунки та розваги більше, ніж розраховували. Але навіть якщо ви точно вклалися до бюджету, наступний місяць може вимагати економії.

    Якщо додати до цього один із попередніх факторів, можна відчути неабияку тугу та роздратування. І відчути, що обставини дуже обмежують свободу. А необхідність щоденно виконувати купу робочих обов’язків може посилити відчуття зв’язаних рук.

    Здається, що підказки з попередніх пунктів точно не знадобляться. Ну як можна продовжувати себе радувати та влаштовувати маленькі свята, якщо грошей мало? А свіжі фрукти, риба, зелень коштують дорожче, ніж бутерброди, картопля та гречка із сосисками.

    Так, все правильно, Але і в такій ситуації можна знайти вихід.

    Що робити

    Не змінювати раціон кардинально, але намагатися замінити деякі шкідливі продукти кориснішими. Причому в тій самій ціновій категорії. Наприклад. хоча б частково замінити цукерки та солодкі батончики сухофруктами. А сосиски та ковбасу – котлетами. Додати до раціону недорогі овочі, які завжди можна знайти в магазинах.

    І звичайно, тішити себе, але не обов’язково покупками. У цьому випадку теж можуть допомогти нові заняття.

    Саме час згадати, що початок року — чудовий час, щоб запровадити свіжі звички. Можна поставити мету: за місяць протестувати якнайбільше різних починань, а наприкінці вирішити, яке із занять вам захочеться продовжувати і далі. Наприклад, спробувати щодня ходити пішки або освоїти незнайомий комплекс вправ для преса, зайнятися малюванням або почати вивчати зовсім нову мову. Або дістати з комори занудну гітару.

    Ви можете знайти справу, яка захопить вас надовго. Отже, смуток і невдоволення почнуть відступати.