Створення детекторів гравітаційних хвиль і відкриття цих хвиль дає до рук земної науки новий інструмент спостереження Всесвіту. З його допомогою вчені зможуть визначати далекі і зазвичай нерозрізнені у всіх інших діапазонах події, до яких, наприклад, відносяться злиття нейтронних зірок, чорних дір, білих карликів та інших компактних об’єктів. Наземні детектори показали у цьому свої можливості, але майбутні космічні проєкти їх просто затьмарять.
У середині 30-х років Європейське космічне агентство разом із NASA планує розгорнути в космосі лазерний інтерферометр LISA ( Laser Interferometer Space Antenna ). Плече між детекторами сягатиме 2,5 млн км. Наземний детектор гравітаційних хвиль LIGO, наприклад, має плече завдовжки 3 км. Що далі рознесені детектори, то довшу гравітаційну хвилю можна буде визначити. Це особливо важливо, що низькочастотні гравітаційні хвилі, як з’ясувалося, створюють особливу сітку гравітаційних пульсацій Всесвіту.
Більше того, з’явилася пропозиція розвинути проєкт LISA до проєкту LISAmax, щоб детектори гравітаційних хвиль рознести на видалення до 295 млн км, що на два порядки покращило б їхню чутливість. Технічно це можливо і навіть без особливого підвищення витрат.
Як виглядатиме Всесвіт і наша галактика Чумацький Шлях для подібних детекторів, показали фахівці NASA. Вони провели моделювання випромінювання гравітаційних хвиль від компактних подвійних систем у нашій галактиці: тісних орбітальних пар із таких об’єктів, як білі карлики, нейтронні зірки та чорні діри. Такі об’єкти у своєму орбітальному кружінні за рахунок колосальних прискорень формують значні брижі простору-часу, які і є суттю гравітаційної хвилі.
На відео світліші об’єкти позначають події з більшою частотою (меншою довжиною гравітаційної хвилі) і чим яскравіша пляма, тим сильніший сигнал (його амплітуда). Окремо показано співвідношення амплітуди до частоти гравітаційних хвиль, а також очікувана межа чутливості майбутнього інтерферометра LISA. На цій сторінці можна знайти графіки та анімацію моделювання у високій роздільній здатності. Всі дані, повторимо, синтетичні, але вони накладені на справжню карту Чумацького Шляху і загалом з часом ми побачимо щось подібне в справжніх спостереженнях.