Міжнародна команда палеонтологів відкрила новий рід і вид трогонофідних амфісбен, тобто червоподібних ящірок. Викопні зразки цієї істоти було розкопано на території Тунісу.
Як повідомляє Sci News, новий рід і вид отримав назву Terastiodontosaurus marcelosanchezi. Ця істота мешкала на території сучасної Африки в епоху еоцену, близько 47 мільйонів років тому. Кілька екземплярів Terastiodontosaurus marcelosanchezi було виявлено в природному парку Джебель-Шамбі в Тунісі.
Новий вид належить до невеликої родини безногих, м’ясоїдних ящероподібних рептилій із класу Amphisbaenia. Представники щойно відкритого виду були велетнями порівняно з іншими представниками цієї родини.
Завдовжки вони сягали 90 сантиметрів і більше, що робить їх найбільшими відомими амфісбенами, які будь-коли мешкали на нашій планеті. Для порівняння, досі рекордсменом вважалася сучасна амфісбена Amphisbaena alba, максимальна загальна довжина якої становить 81 сантиметр.
“Практично всі сучасні амфісбени є риючими тваринами, які лише зрідка з’являються на поверхні, за межами свого підземного середовища існування, — пишуть дослідники. — Втім, деякі особливості Terastiodontosaurus marcelosanchezi, вочевидь, суперечать цій закономірності природної історії та припускають, що давній вид, найімовірніше, був мешканцем поверхні”.
На користь цього аргументу науковці серед іншого наводять величезні розміри давніх істот. За такої довжини тіла, пояснюють вони, вести підземний спосіб життя було вкрай складно.
“Амфісбени — це харизматична група риючих лускатих із химерними морфологічними особливостями та екстремальними анатомічними модифікаціями, — каже провідний автор дослідження Георгіос Георгаліс з Інституту систематики та еволюції тварин Польської академії наук. — Зокрема, їхня унікальна скелетна анатомія привертала увагу та спантеличувала дослідників із XIX століття”.
Раніше скам’янілі рештки амфісбен знаходили в Європі, Північній та Південній Америці. Кілька знахідок було зроблено в Африці та на Аравійському півострові й дуже мало — у південно-західній Азії.
“Trogonophidae — це доволі своєрідна група амфісбен, яка сьогодні поширена в північній та північно-центральній Африці та на Близькому Сході”, — додали дослідники.