Сорок святих: дата, прикмети, традиції та забобони

2520

Щорічно в березні християнами відзначається День Великомучеників Севастійських або ж День сорока мучеників. У народі ж свято називають “Сороки” і має воно ще дохристиянське коріння. Перш за все — це свято весни та птахів, які повертаються з теплих країв. Коли і як святкувати, які існують традиції та забобони — читайте далі.

Історія виникнення свята

Одне із найважливіших свят в християнському календарі відзначається 22 березня. Його встановлено на честь римських воїнів, які прийняли християнську віру в часи, коли правив давньоримський імператор Ліциній, відомий своїм негативним ставленням до християн. За відмову зректись своєї віри, їх вбили у Севастійському озері. У пам’ять про мужніх воїнів в цей день навіть послаблюється суворий Великодній піст.

Для наших предків цей день здавна був святом птахів та настання весни. Він переплітається із весняним рівноденням, яке у 2019 році припало на 20 березня. Язичники випікали пташок із тіста, ворожили, слідкували за погодою, передбачаючи майбутній врожай. Оскільки птахи повертаються з “Вирію”, то цих створінь дуже шанували. Адже Вирій — це місце, де живуть померлі пращури, а птахи є зв’язковими між світами мертвих та живих.

Святкова випічка на “Сороки”

Господині в цей день пекли сорок пташок із тіста, робили їх у формі жайворонків, сорок, ластівок. Виліплювали крила, дзьоби, хвостики та робили очі з родзинок чи горіхів. Змащували зверху чаєм, жовтками чи медом, посипали маком чи цукром.
Цю випічку підвішували на деревах, їли, частували нею сусідів та дітей. Крихти віддавали худобі чи залишили у годівничках.

Забобони на свято Сороки

Хто в цей день працюватиме — той заробляє собі сорок болячок. Не можна прати, ремонтувати, працювати в полі. Все що зробиш із важкої роботи в день свята — заподіє шкоду або принесе збитки.

Якщо погода тепла — час сіяти горох, буде надзвичайно добрий врожай. А щоб підтвердити свої сподівання, в цей день варили горохову кашу, пекли пиріжки з горохом чи смажили горохвяники.

Кумедна прикмета — рахувати в цей день лисих чоловіків. Скільки їх всього у селі, стільки ж може ще бути морозних днів після свята Сороки.

Щоб поворожити на пташках, можна під час виліплювання їх з тіста, додати до деяких “передбачення”. В одну булку покласти сіль, в іншу ґудзик. Також кладуть: монету, обручку, цукор, мак тощо. По тому, який “сюрприз” дістався людині — вона визначала майбутнє на рік: швидке одруження, обновки, дальню дорогу чи багатство.

Як приготувати пташок з тіста до свята:

На 40 порцій знадобиться: 2 кг борошна, пачка дріжджів (не сухих), по склянці цукру та олії, 500 мл води, дрібка солі. А також родзинки або горішки, щоб зробити пташкам очі.

Як приготувати: Замісити щільне тісто, сформувати з нього пташок, зробити їм очі з родзинок чи горіхів. Поставити та деко та змастити міцним чорним чаєм. Випікати при 179 градуса близько 30 хвилин.

Прикмети на погоду:

  • Коли хмарно і мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти.
  • Дружно тане сніг – до активної повені й буйних трав.
  • Якщо в цей день тепло, 40 днів триматиметься така погода, якщо навпаки – бути морозу ще 40 днів (існує і протилежна прикмета).
  • Якщо на Сорок святих буде мороз і сніг розтане від сонця – буде врожай на кавуни.
  • Яка погода на Сорок святих, така буде й у Петрівку.
  • Якщо на Сорок святих сонце в колах, то влітку буде відмінний урожай.
  • Сороки й галки прилітають в цей день – до тепла.
  • 22 березня синиця заспівала – на тепло ворожить.
  • “На Сорок святих погода — на гречку буде врода” кажуть на Полтавщині.
  • Якщо на Сороки похмуро, немає сонця та йде дощ, то далі погода буде абсолютно протилежною: весна без злив, довге літо і суха осінь.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua

Поділись
• магазин

• новини партнерів