День пам’яті Героїв Крут: як юні українці стримали наступ війська більшовиків

431
Підпишись на нашу сторінку у ФБ

29 січня 1918 року викарбоване в історії Україні кривавим слідом. Рівно 100 років тому загін київських курсантів, що нараховував від 400 до 800 вояків, виступив проти 4-тисячного підрозділу російської Червоної гвардії. Бій під Крутами стримав більшовицький наступ, але забрав життя десятків героїв.

Бій під Крутами тривав близько шести годин. У ньому загинуло 70-100 юних українців, при цьому втрати більшовиків були втричі більшими – біля 300. Розповідаємо, що треба знати про трагічну битву 100 років тому.

У грудні 1917 року рада народних комісаріатів Росії поставила ультиматум українській владі – легалізувати більшовицькі військові загони в Україні й припинити їх роззброєння. Натомість Українська Центральна рада проголосила IV Універсал, де йшлося про незалежність УНР від Росії. 22 січня 1918 року наша країна опинилася у стані війни з більшовицькою Росією.

Відтак, 20-тисячний більшовицький загін під командуванням Антонова-Овсєєнка з Харкова вирушив захоплювати землі на сході України. Тим часом з Росії наступав загін Михайла Муравйова у складі близько 6 тисяч осіб. Саме з ними зійдуться у бою українці під Крутами.

Як проходив бій під Крутами

Крути – це залізнична станція поблизу селища Крути та села Пам’ятне. Вона розташована за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Російські війська рухалися до столиці України залізницею, тому саме на цій станції українці вирішили зупинити більшовиків.

За різними даними, під Крутами було приблизно 520 студентів. Також у бою брали участь артилерійська батарея сотника Лощенка, група офіцерів з раніше сформованого штабу та частини “Вільного козацтва”. Заголом з українського боку було щонайменше 800 учасників бою.

Бій під Крутами - фото 223939

29 січня близько 9 години ранку понад чотиритисячне військо більшовиків розпочало свій наступ. Бій під Крутами тривав понад 5 годин. Українцям вдалося відбити кілька атак, але вони теж зазнали втрат.

При цьому київські курсанти могли змінити хід бою, якби їм на допомогу прийшов більший загін під керуванням Симона Петлюри. Та Петлюра вирішив йти на Київ та придушувати збройне повстання на заводі “Арсенал”.

Тим часом у студентів та юнкерів закінчися набої, а також снаряди для гармати. Побоюючись оточення, українці відступили на потязі, який на них чекав.

27 студентів опинилися в полоні. Згодом до радянських рук потрапили ще двоє українських прапорщиків. Командили Червоної армії, розгнівані значними втратами, розстріляли українців. Опісля місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих. Згодом 29 Героїв Крут поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Героїв Крут вшановує вся Україна - фото 223940

Більшість юнаків, які повернулися до Києва з під Крут, оселилися у більшовицькому Києві. Лише кілька з них вступили в Армію УНР.

Наслідки бою під Крутами

І хоча українське військо зазнало поразки у боях під Крутами, воно зуміло затримати наступ Муравйова на Київ. Відступаючи, крутянці серйозно пошкодили частину залізничного полотна. Завдяки цій диверсії більшовики змогли взяти Київ тільки 5 лютого 1918 року. За цей час зі столиці були евакуйовані центральні органи влади, документи, цінності тощо.

Сам штаб військ УНР розташувався у с. Гнатівка під Києвом.

Найголовніше, що бій під Крутами дозволив завершити переговори з кайзерівською Німеччиною про підписання мирного договору, що означало міжнародне визнання Української держави і автоматично робило більшовиків окупантами.

Тінь Сонця – Ніколи не плач – слухайте пісню про Крути:

Поділись


• не пропусти• магазин

• новини партнерів