Цей дивовижний Львів …

681

Місто Лева, Леополіс, Лемберг, Львів … Його вузенькі, наповнені диханням старовини, вулички, схожі на вінтажну павутинку. Єдине місто України, яке не зазнало значного спустошення і руйнування на початку двадцятого століття і прославилося завдяки своєму європейському стилю.
Львів

Кавова столиця України, де на кожному кроці можна зустріти пам’ятник архітектури.

Почнемо подорож ?!

Народження легенди

Львів
Народження одного з найвідоміших, на рівні з Києвом, міст України тісно пов’язують з ім’ям Данила Галицького – правителя Галицько-Волинського князівства. Згідно з літописом, у 1256 році Данило, повертаючись з одного зі своїх походів став табором на одній з гір, поблизу кордону своєї держави.

Круча височіла над оточуючою її місцевістю. Внизу – непрохідний ліс, повний різноманітної дичини. А неподалік – повноводна ріка, багата рибою. Цар був настільки вражений і захоплений чарівною красою, а також стратегічним значенням цих місць, що відразу після повернення наказав побудувати на вершині скелі фортецю, яка незабаром отримала назву Високий замок.

Своєю особливою назвою місто зобов’язане сину Данили Галицького – Леву. Саме він зробив його столицею Галицько-Волинського князівства. А початковим проектом – столиці Римської імперії – Риму. Саме за його прикладом місто будується на семи пагорбах, поблизу русла річки Полтва. Під замковою горою заклали княжий двір, а поруч розмістили перший православний храм Львова – собор Святого Миколи. На честь своєї коханої дружини – угорської принцеси Констанції – за наказом Лева побудували католицький собор Іоанна Хрестителя. Таким чином місто стало центром зустрічі культур Заходу і Сходу. А прокладений через нього широкий торговий шлях тільки закріпив цей статус.

Крокуючи крізь століття …

Львів

Після навали татаро-монголів, Галицько-Волинське князівство занепало. Це стало поштовхом до розвитку іншої держави, що зіграє у долі Львова значну роль. Річ Посполита, під керівництвом Казимира ІІІ вводить своїх крилатих вершників на територію нинішньої Західної України. Добравшись до передмістя Львова, Казимир III був вражений розташуванням і красою Галицької столиці і вирішив любою ціною здобути його. Таким чином польський правитель двічі захоплював Львів – в 1340 і 1349 роках.

Після остаточного підкорення Львова, Казимир розробив власний план, згідно з яким на замковій горі повинна була б відбудуватися нова вдосконалена фортеця, а крім оточеної пагорбами старої частини міста, тут планували виростити нову – з боку боліт біля річки. Для виконання свого плану Казимир виписав з-за кордону кращих німецьких ремісників і архітекторів. Тому в 14-15 століттях Львів уже називають «німецьким» містом, тому що частина населення складали німці, а архітектуру представили в класичній готиці.

Львів

До кінця 15 століття Львів вважається торгівельною столицею Східної Європи. Але після посилення позицій Османської імперії і підкорення нею Балкан, торговий шлях на Схід був перекритий. Це стало справжньою катастрофою для міста, яке отримувало більшу частину своїх доходів від повноводної торгової річки.

На жаль, нам не судилося побачити саксонський Львів. У 1527 році спалахнула найжорстокіша за час існування міста пожежа, яка повністю знищила його. Але бургомістром було прийнято рішення про його відновлення, незважаючи на те, що більшість уцілілих громадян хотіли покинути попелище.

Львів

Нове обличчя Львова, другої половини 16 століття, вже мало інші – нові, малознайомі суспільству риси. Для його відновлення були запрошені італійські майстри, які принесли з собою натхнення епохи Ренесансу. Це додало картині міста легкість, натхненність і аристократизм.

Відроджується і торгівля – тепер львівські купці багатіють на вирощуванні та продажу місцевих сортів риби. Розвивається хутряна промисловість. Завдяки новому розквіту міста на території Львівщини приходить зовсім нове виробництво – будується перша в Україні друкарня.

Львів

На початку 17 століття Львів вдвічі перевершив Київ, як за розмірами так і за чисельністю населення. У столицю Польського королівства з міста везуть елітні вина і шовкові тканини, хутра, рибу, килими, спеції і худобу. Але після часів великого злету настає забуття. Так вже на початку 18 століття, війни, розпад польської держави, технологічний прогрес, ставлять Львів у скрутне становище. Однак Львів протягом трьох з половиною століть жодного разу не піддався оскверненню загарбника. Навіть об’єднана козацько-татарська армія, яка стояла під його стінами двічі, так і не змогла подолати захисні стіни і палку любов жителів до свого міста.

Але і цей період закінчився. У 1704 році шведські регулярні війська в числі кількох сотень, під покровом ночі хитрістю пробралися в місто і захопили його.

У 1772 році місто перейшло під владу Австрійської імперії в результаті переділу колись могутньої польської держави. Австрійська влада над містом Лева протрималася протягом наступних півтора століття. За цей період в місті скоротилася кількість церков і монастирів в результаті церковної реформи імператора Йозефа II. Місто розширюється і на зміну ренесансної архітектури приходить новий для того часу стиль класицизму. У 19 столітті Львів – європейське місто в якому активно розвивається культурне життя. У 1894 році почав свій рух перший електричний трамвай.

Львів

Коли відгриміли гармати Першої світової війни, Львів знову опиняється під оновленою Польщею. На тлі цього відбуваються рух української визвольної боротьби за створення незалежної української держави. Незважаючи на те, що мрії націоналістів втілені в Західно-Українськоу Народну республіку зазнали краху, саме усвідомлення української державності вже було закладено.

У період Другої світової війни і завдяки створенню УНР Львів був врятований своїми громадянами від німецьких бомбардувань. Завдяки цьому він став єдиним містом, яке зберігло свій старовинний вигляд до наших днів.

Після переходу контролю над містом і всієї Західної України до радянської влади почалося майже столітнє панування тиранії і репресій. Незважаючи на це Львів був і залишається колискою української душі і серця.

Львів

Що слід знати про Львів

Особливість 1. За майже 750 років свого існування управління Львовом здійснювали 8 держав (Галицько-Волинське князівство, Річ Посполита, Австро-Угорська імперія, Російська імперія, ЗУНР, СРСР, тоталітарного фашистського режиму і в складі сучасної України).

Особливість 2. В місті можна ознайомитися майже з 2500 пам’ятками архітектури.

Особливість 3. Кожен п’ятий житель Львова – студент.

Особливість 4. Львів – музична столиця України. Саме в цьому місті почали свою діяльність “Океан Ельзи”. Також вихідцями зі Львова стали “Брати Гадюкіни”, Руслана, Скрябін та інші.

Особливість 5. Місто Лева – центр музеїв в Україні – їх більше 60.

Особливість 6. У місті розташовано 104 храми різних народів і віросповідань.

Особливість 7. Саме у Львові вперше винайшли гасову лампу, запустили першу повітряну кулю, побудували перший готель, відкрили перші в Україні школу і театр, а також зустріли перший в нашій державі поїзд і проклали шлях електричному трамваю. Відкрилась перша в Україні кав’ярня.

Особливість 8. За статистичними підрахунками Львів стоїть на другому місці після Києва за кількістю ІТ-фахівців.

Джерело: weloveua.com

Поділись• магазин

• новини партнерів