На Волині знайшли унікальний 500-літній човен

0
16

Човен, знайдена в руслі річки Стир, має такий поважний вік, що гідна окремої власного музею, в якому туристи зможуть розглянути її і оцінити цінність знахідки. Адже човен виготовили приблизно в 1350 році. Детально про це – в розмові з Петром Хомич, директором Маневицького районного історико-краєзнавчого музею.

човен

We Love U А: Де саме і як знайшли човен? І так вона так унікальна, як кажуть вчені?

Петро Хомич : Жителі волинських сіл Старосілля і Копилова здавна знали, що в руслі річки Стир є щось таке, за що зачіпляються гачки рибалок. Однак люди був впевнені, що там валяється звичайна корч. А коли в минулому році через сильну спеку рівень води в річці знизився, то це дивне «щось» відразу набуло обрисів величезного колоди. Виявилося, що це зовсім не колода, а справжнісінька човен. За допомогою помпи, крана і спеціального трактора ми підняли її на поверхню. Розміри човна, яка важила близько чотирьох тонн, дійсно вражають: більше 12 метрів, висота її досягає більше метра, а товщина – сім сантиметрів! Старовинний човен виготовили з цільного дерева. Вміщує вона десять чоловік. Також разом з даної знахідкою виявили сокиру і дві стародавні металеві стамески.

човен1

Який вік човна?

Спочатку вчені припустили, що вік її складає приблизно 500 років. Однак в Київській радіовуглецевого лабораторії Інституту геохімії навколишнього середовища було проведено радіовуглецевий аналіз, за допомогою якого вдалося встановити точний вік човна. Згідно з результатами досліджень човен виготовлена в 1350 році. До речі, перші згадки про подібні примірниках історики знаходять у праці візантійського імператора Костянтина Багрянородного Х століття. Правда, тоді такі довбанки називали моноксилів , тобто «суцільний шматок деревини» . Також фахівці припустили, що човен мала кермо і могла розвивати велику швидкість. Можливо, вона належала литовцям.

човен2

До акова подальша доля човна?

Спочатку знахідку помістили у водойму, а потім вирішили законсервувати спеціальними полімерами. Також плануємо звести для човна спеціальний музей одного експоната. В Майстерні музейних експозицій Олександра Антонця підготуємо передпроектну пропозицію «Поліський моноксіл». Музей буде побудований у вигляді хреста з похилими стінами і сонячними батареями. У центрі буде знаходитися сам експонат. Вартість будівельних робіт оцінена приблизно в шість мільйонів гривень, тому будуть залучені іноземні кошти.Поки наш човен – єдина настільки старовинна і унікальна знахідка в Україні, тому потрібно зробити все для того, щоб належним чином зберегти раритет для майбутніх поколінь.

Поділись

Загрузка...