Топ – 10 найбільших півостровів на планеті (фото)

5736
Підпишись на нашу сторінку у ФБ

Блакитною мрією більшої частини людства є будиночок біля моря, а знаєте, хто про це не мріє? Звичайно ж, ті, кому пощастило жити на березі океану! Чого ще можна бажати? Півострова – унікальні ділянки суші, які не повністю оточені водою, що дозволяє безперешкодно зв’язуватися з материком усіма можливими способами, а не тільки водними і повітряними, які обмежено доступні островам . Те, що півострів однією стороною примикає до великої землі, робить підрахунок його площі завданням досить складною. Тому площа півострова – досить умовне число. Однак навіть цієї умовності достатньо, щоб знайти найбільші півострови в світі

1. Аравійський півострів, 2730 тис. км²

Аравійський півострів

Найбільший у світі – Аравійський півострів, його площа сягає майже трьох мільйонів квадратних кілометрів. Чималі розміри, чи не так? На такій площі може розміститися більше чотирьох Україн чи навіть десять Італій. Але більшу його частину займає Саудівська Аравія, залишається ще місце для Ємену, Бахрейну, Катару, Кувейту, Оману та Об’єднаних Арабських Еміратів. Розташований на південному заході Азії, Аравійський півострів омивається Червоним і Аравійським морем, а також Аденскою, Перською і Оманською затоками. Сонце світить тут невтомно! Півострів багатий нафтовими родовищами, природним газом.

2. Західна Антарктида, 2690 тис. км²

Західна Антарктида

На відміну від жаркого Аравійського, Західна Антарктида – найхолодніший з півостровів. За площею він менше свого гарячого попередника, є одним з двох основних регіонів Антарктиди, які поділяють трансарктичні гори. Цей півострів не просто холодний, а дуже холодний – більша його частина покрита льодом. Цікаво, що ця назва хоч і існувала давно, але документально була закріплена протягом Міжнародного геофізичного року – 1958-го.

3. Індокитай, 2088 тис. км²

Індокитай

Повернемося до Азії, до теплого сонця – переміщаємося схід і бачимо півострів Індокитай. Його площа – два з невеликим мільйона квадратних кілометрів. Цей півострів омивається Андаманським і Південно-Китайським морями. Тут багато річок, клімат досить вологий, тому здебільшого тут обробляють рис. Місцеві держави – Лаос, Малайзія, Таїланд, М’янма, Бангладеш, Камбоджа, В’єтнам.

4. Індостан, 2000 тис. км²

Індостан

Площа Індостану – рівно два мільйони квадратних кілометрів і знаходиться він знову ж таки в Азії. Тут знаходяться всього три держави – Бангладеш, Пакистан і, звичайно ж, Індія. Мешканці цих країн мають доступ до вод Індійського океану, а єдина затока – Бенгальська.

5. Лабрадор, 1600 тис. км²

Лабрадор

Поки залишимо Азію, і вирушимо до берегів Північної Америки, а точніше до берегів Півострова Лабрадор. Більше півтора мільйонів квадратних кілометрів на сході Канади. Тут у швидкому доступі води Атлантики, Гудзонової затоки і протоки, і затоки Святого Лаврентія. Річок тут теж багато – Черчіль, Арно, Фей, Ла-Гранд, Коксоак, Гранд-Бален, Птіт-Бален, Джордж, Повунгкітук, багато і озер. Цікава рослинність і значні хутрові ресурси – рисі, ондатри, лисиці.

6. Скандинавський півострів, 800 тис. км²

Скандинавський півострів

Всі інші півострови в нашому списку за площею значно менше тих, що в першій частині. 800 тисяч км ² – це площа Скандинавського півострова, який розташований на північному заході Європи, тут він найбільший. На півострові знаходиться Норвегія і Швеція, а також частково Фінляндія. 

7. Сомалі, 750 тис. км ²

Сомалі

Трохи менше за розмірами півострів Сомалі. Знову повертаємося до палючого сонця – цього разу до Африки. Сомалі також називають Африканським Рогом – дуже вже він нагадує його своєю формою. Омиває цей ріг Індійський океан і Аденську затоку. Тут кілька національних парків і заповідників міжнародного значення, проте, природа все одно страждає від виснаження. Багато тварин тут знаходяться під загрозою вимирання, а рептилій на Сомалі більше, ніж де-небудь, а 90 з них мешкають виключно на Африканському Розі.

8. Піренейський півострів, 582 тис. км ²

Піренейський півострів

Піренейський, або Іберійський півострів омивається водами Середземного моря, Біскайської затоки і Атлантичного океану. Більшу частину півострова займає територія Іспанії, 15% – Португалія і по крихітній частині належить Франції, Андоррі і Великобританії. Друга назва з’явилася завдяки народу іберів, які проживали на цій території раніше.

9. Балканський півострів 505 тис. км ²

Балканський півострів

Залишаємося в Європі і подивимося на третьому найбільшому тут Балканському півострові. На півмільйоні квадратних кілометрів розмістилися Болгарія, Сербія, Чорногорія, Туреччина, Румунія, Італія, Словенія, Хорватія, Греція, Боснія і Герцеговина. Ось такий значний список. А ще тут знаходяться Балканські гори, власне саме тому півострів був названий так саме. Тут почалася Перша Світова війна з вбивства принца Франца Фердинанда.

10. Мала Азія і Таймир, 400 тис. км ²

Мала Азія і Таймир

Останнє місце в нашій десятці поділили два великі півострова з умовно рівної площею в чотири сотні тисяч км ² – це Мала Азія і Таймир. Як ви вже здогадалися, ми знову повернулися до Азії. Це місце називається також Анатолією – красиво, чи не так? Води тут Чорного, Мармурового, Середземного і Егейського морів, а також проток Босфор і Дарданелли. Всю територію півострова займає Туреччина.

Таймир ж знаходиться в Росії, і тут його омиває море Лаптєвих і Карське. Це територія Красноярського краю, на півострові розташовується кілька великих озер і річок. Тут досить прохолодно, літо коротке і далеко не найтепліше. Мешкають тут, звичайно ж, північні тварини, пристосовані до такого середовища. Півострів досить довго був безлюдний, але пізніше і люди навчилися долучатися до суворого клімату.

Поділись


• не пропусти• магазин

• новини партнерів