10 приголомшливих древніх реліквій, що мають безпосереднє відношення до астрономії

712
Підпишись на нашу сторінку у ФБ

jelez

Хоча древні цивілізації мали досить розлогі уявлення про будову Всесвіту, і більшу увагу вони приділяли астрології, ще в той час накопичилося досить багато знань, пов’язаних з астрономією. Та й якщо судити по реліквіям і артефактам, що дійшли до нашого часу, любов до зоряного неба – аж ніяк не сучасне явище.

1. Вавилонська табличка Юпітера

Геометричний метод обчислень положення Юпітера.
Геометричний метод обчислень положення Юпітера.

Стародавні вавилонці, які жили на території сучасного Іраку, були одержимі зірками задовго до народження Христа. Сучасними вченими було знайдено безліч клинописних табличок, датованих 350 – 50 роками до н.е., на яких був опис нетривіального геометричного методу обчислення положення Юпітера, яке описує щоденне пересування цієї планети з інтервалом в 120 діб.

Раніше ж подібні обчислення приписувалися європейцям 14-го століття. Вавилонці вважали, що рух небесних світил пророкує земні події, а тому цей графік в основному використовувався для прогнозування врожаїв.

2. Буена Віста

Найстаріша обсерваторія західної півкулі.
Найстаріша обсерваторія західної півкулі.

Буена Віста – найстаріша обсерваторія західної півкулі, яка знаходиться в перуанських Андах, в декількох кілометрах від Ліми. Вік обсерваторії складає 4200 років, вона передувала цивілізації інків на цілих 3000 років.

Площа всієї археологічної пам’ятки становить 8 га, а сама обсерваторія розташована на вершині 10-метрової піраміди. Мабуть, Буена Віста використовувалася в якості небесного сільськогосподарського календаря.

3. Астрономічний кубок вина

2600-річний скіфос.
2600-річний скіфос.

Астрономічні надписи часто знаходили в найнесподіваніших місцях, в тому числі на стародавньому посуді для пиття. Приміром, 2600-річний скіфос (чашка з двома ручками), яку знайшли в Акрополі біля Фів, явно поєднує в собі дві традиційні грецькі розваги: спостереження за зірками і розпивання вина.

Спочатку вважалося, що на чаші зображені сцени полювання і тварини – бик , змія, велика дика кішка (можливо, лев або пантера), скорпіон, істота, схожа на зайця і собаку, дельфін. Але незабаром дослідники з університету Міссурі встановили, що ці тварини представляють собою зображення сузір’їв.

4. Долина храмів

Храм Юнони спрямований на сузір'я Дельфіна.
Храм Юнони спрямований на сузір’я Дельфіна.

Долина храмів – італійський національний пам’ятник в Агрідженто, Сицилія. На цьому місці знаходяться останки 10 найбільших святинь та храмів в доричному стилі, присвячених грецьким героям і богам. Що примітно, деякі зі святинь будувалися з орієнтуванням на небесні тіла.

Наприклад, храми Деметри і Персефони “дивляться” фасадом на повний Місяць під час зимового сонцестояння. Храм Юнони “дивиться” на сузір’я Дельфіна. Археологи не змогли знайти ніяких письмових пояснень цьому.

5. Єгипетський папірус із записами про Алгол

Папірус Каїр 86637.
Папірус Каїр 86637.

За результатами дослідження, проведеного фінськими вченими, з’ясувалося, що папірус, відомий як “Каїр 86637”, є найдавнішим записом про змінну зірку, відому як “зірка демона”. Документ, датований 1244 – 1163 роками до н.е., описує подвійну зоряну систему Алголь (сузір’я Персея), що знаходиться в 92 світлових роках від Землі.

Алголь привернув увагу давньоєгипетських астрономів тим, що яскравість цієї зірки змінюється в 3 рази з періодом в 2 дні, 20 годин і 49 хвилин. Папірус також відомий як Каїрський календар, тому що періоди Алголя, а також Місяця (29,6 днів) використовувалися, щоб передбачити долю людини.

6. Пустельне скло

Лівійське скло.
Лівійське скло.

Близько 29 мільйонів років тому на кордоні сучасних Єгипту та Лівії в пустелю врізався метеорит. Температура на місці вибуху піднялася до 1600 градусів за Цельсієм. Великий вибух призвів до того, що значна кількість розплавленого піску злетіла в повітря, затверділа та осипалася вниз вже у вигляді скла. Колір цього лівійського скла коливається від білого до жовто-зеленого, причому його блиск дуже схожий на дорогоцінне каміння.

Стародавні єгиптяни вважали цей матеріал “камінням Бога” і цінували його настільки високо, що пустельне скло було вставлено навіть в похоронний кулон фараона Тутанхамона. Хоча сам кулон знайшли ще в 1920-х роках, “позаземне” походження центрального каменю в ньому визначили тільки в 1999 році після хімічного аналізу.

7. Тіньова змія

Храм Кукулькана.
Храм Кукулькана.

Місто майя Чичен-Іца було побудоване, щоб приймати “відвідувачів з неба”. Найбільш знаковою спорудою в місті є ступінчаста піраміда “Храм Кукулькана”, присвячена пернатому змію-богу Кетцалькоатлю. Тисячі туристів два рази на рік приїжджають до цієї піраміди, щоб подивитися на світлове шоу, яке відбувається під час осіннього і весняного рівнодення.

У цей час промені сонця падають на західну балюстраду головних сходів піраміди Кукулькана так, що світло і тінь утворюють зображення 37-метрової змії, що складається з трикутників. Протягом 7 годин, в міру пересування сонця, тіньова змія повзе до основи піраміди, де з’єднується з безліччю вирізаних в камінні змієголових істот.

Також в Чичен-Іца можна знайти циліндричну обсерваторію Ель-Караколь ( “Равлик”), яка, судячи з усього, використовувалася для відстеження руху Венери по небу.

8. Ілюстровані діаграми Гевелія

Уранографія.
Уранографія.

Польський астроном-самоучка Гевелій використовував астрономічні інструменти ручної роботи, щоб спостерігати за небесами. Згодом на підставі даних спостережень Гевелія, його дружина видала в 1690 році зоряний атлас “Уранографія”, що складається з 56 подвійних карт зоряного неба.

У цьому атласі вперше з’явилися 11 абсолютно нових сузір’їв, 7 з яких існують і понині, а 4 інших “злилися” з іншими сузір’ями. Небесний атлас Гевелія також був першим, в якому точно зображені зірки, видимі в Південній півкулі.

9. “Залізна людина” з метеорита

Висота 24 см, вага 10,6 кг
Висота 24 см, вага 10,6 кг

Статуя тибетської “залізної людини” висотою 24 см і вагою в 10,6 кг виточена з фрагмента метеорита. У 1938 році ця скульптура зі свастикою на грудях була вивезена з Тибету нацистською експедицією Аненербе. За підсумками сучасних досліджень було визначено, що до складу матеріалу, з якого зроблена “Залізна Людина”, входить велика кількість нікелю і кобальту, а також хімічний аналіз підтвердив небесне походження цих елементів.

Статуя була виготовлена з атакситу, рідкісного виду всіх метеоритів, який впав в районі Сибіру або Монголії близько 15 тисяч років тому.

10. Чхомсонде

Башта поділена на 27 рівнів.
Башта поділена на 27 рівнів.

Чхомсонде – астрономічна вежа-обсерваторія в Південній Кореї. 9-метрова будівля, схожа по вигляду на пляшку молока, була побудована на замовлення королеви Сондок королівства Сілла в 647 р н.е. Найстарша астрономічна обсерваторії Азії зроблена з 365 гранітних плит, виготовлених, мабуть за кількістю днів у сонячному році.

Тим не менш, деякі джерела стверджують, що у вежі є 362 камені (за кількістю днів у місячному році). Башта поділена на 27 рівнів, оскільки Сондок була 27-ю головою правлячої династії Сілла. 12 рівнів розташовані нижче центрального вікна і 12 вище (за кількістю місяців). Чхомсонде являє собою суміш наукових і псевдонаукових знань.

Королівські астрономи і астрологи спостерігали за рухом небесних тіл і космічними явищами. Проте, вони використовували ці знання, щоб передбачати погоду, соціальні події, а також на їх підставі приймали політичні рішення.

Поділись

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ• магазин

• новини партнерів