Древня архітектура Ірану. Крижані будинки

551
Підпишись на нашу сторінку у ФБ

Перш, ніж був винайдений холодильник, його функції виконував лід, який вважався дорогоцінним товаром, який було не так легко отримати, або зробити, особливо протягом літа. Щоб зберегти м’ясо та інші продукти, величезні шматки льоду транспортувалися в південні країни зі скандинавських країн у арктичному Колі або від гірських вершин. У Великобританії та інших країнах Європи, використовувався лід з Норвегії. Індійці користувалися запасами з Гімалаїв. Дорогоцінний товар зберігався в спеціально побудованих будинках, названих крижаними будівлями, де холод зберігався протягом усього року. У цій статті ми розповімо не тільки про історію таких будинків, але і про стародавню архітектуру Ірану, де також використовувалася ця технологія збереження холоду.

Древня архітектура Ірану дійсно заслуговує на увагу. Найбільш поширені проекти включали в себе підземні палати, зазвичай штучні, які були побудовані близько до природних джерел зимового льоду, таким як прісноводні озера. Протягом зими лід і сніг поміщалися в крижаний будинок і заповнювалися ізоляцією, такою як солома або тирса. Це допомагало їм залишатися в замороженому стані протягом багатьох місяців, часто до наступної зими. Протягом місяця таке сховище ставало прекрасним джерелом льоду і холоду. Влітку в крижаному будинку можна було охолодити напої, або приготувати морозиво і десерти з щербета.

Крижані будинки були відомі в Ірані вже в сімнадцятому столітті до н.е., а вийшли з використання тільки 50 років тому. Багато що вийшло з ужитку, та яйцеподібні споруди, зроблені з глиняних цеглин, збереглися в Ірані до наших днів. Іранські крижані будівлі гігантські у розмірі, в порівнянні зі знайденими на заході. Вони також унікальні через спосіб, яким був отриманий лід.

Іран – в основному пустеля, де прісна вода рідка навіть взимку, коли температура падає нижче нуля вночі, а вдень знову настає спека. Величезні кількості льоду були необхідні, щоб заповнити ці великі, куполоподібні колодязі, і їх неможливо було транспортувати з далеких місць. Винахідливі іранці, замість цього, зробили свій власний лід.

Позаду кожного “холодильника” перебувало безліч дрібних каналів, де протягом зимових ночей наливалася вода. Канали були захищені від високої температури протягом дня тінню стін. Вночі товстий шар льоду утворювався на поверхні. Потім він ламався, збирався і переміщався в крижані будівлі перш, ніж сонце піднімалося. Щоночі цей процес повторювався, поки не було зібрано достатньо льоду на літній сезон. Кілька спеціальних стін, глибоких колодязів і розумно побудованих куполів не пропускали високу температуру всередину і зберігали лід.

Більше сотні крижаних будинків можуть бути знайдені на всій території Ірану, але дуже небагато існують в оригінальній формі і повному обсязі. Якщо не будуть вжиті спільні зусилля по відновленню та збереженню, то більшість з них може і зовсім не зберегтися. Деякі вийшли з ужитку льодовики вже використовувалися в якості звалищ.

Древня архітектура Ірану. Крижані будинки (1)

Древня архітектура Ірану. Крижані будинки (2)

Древня архітектура Ірану. Крижані будинки (3)

Древня архітектура Ірану. Крижані будинки (4)

Древня архітектура Ірану. Крижані будинки (5)

Древня архітектура Ірану. Крижані будинки (6)

Поділись

• не пропусти• магазин

• новини партнерів